A Takarékbank, a B3 Takarék Szövetkezet, a Budapest Bank és az FHB konzorciuma nyerte el az MFB Pontok hálózatában való részvétel, vagyis a Széchenyi 2020 európai uniós fejlesztési programban elérhető, visszatérítendő támogatások értékesítésének jogát – tette közzé a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) a közbeszerzési eljárás eredményét. Az első huszonhat MFB Pont a fővárosban és a megyei jogú városokban legkésőbb május 20-tól várja a vállalkozásokat az első hiteltermékkel – nullaszázalékos ügyfélkamat mellett. Az év végéig 442 MFB Pont jön létre: 3 Budapesten, 23 a megyei jogú városokban, 159 a tízezer főnél nagyobb településeken, valamint további 257 pont nyílik a tízezer főnél kisebb lélekszámú településeken.
Az MFB Pontok végleges számára az MFB tesz javaslatot, és 2016. május 20-ig közbeszerzést ír ki a hálózat bővítésébe bevont hitelintézeti partnerek kiválasztására, ezzel tovább bővülhet az MFB közvetítő partnereinek száma. A hálózat kiépítésének végső határideje nem változott, 2016. december 31-ig minden MFB Pont a vállalkozók rendelkezésére áll majd.
A visszatérítendő támogatások terén jelentős, több mint 700 milliárd forintos keret áll rendelkezésre, melynek mintegy 75 százalékát hirdeti meg a kormány a ciklus első felében. A források elosztásával megbízott MFB új modellt dolgozott ki, amelyben az egységes szabályokat és üzleti döntéseket az állami banknál hozzák meg, míg a pályázatok kezelését, a szerződéskötési feladatokat, a kapcsolattartást, a panaszkezelést az ebben járatos, tapasztalt, közbeszerzésen kiválasztott hitelintézeti fiókok látják el. A korábbi rendszerrel ellentétben az MFB saját maga szerződik a pályázókkal, a kiválasztott partnerek pedig ellátják az MFB Zrt. számára a kihelyezéshez kapcsolódó feladatokat, a kihelyezett állományok ellenőrzését és kezelését segítő tevékenységeket.
A rendszer működtetésének költségei, a kapcsolódó hitelezési kockázatok az EU-s programszámla keretére elszámolhatók, ezért azok nem terhelik az állami költségvetést, és nem hordoznak kockázatot az MFB gazdálkodása számára. A kiválasztott közvetítő hitelintézetek minimális, fix költségelismerés mellett, teljesítményalapon, a kihelyezés arányában tarthatnak igényt közvetítői díjra, ami az EU-s szabályok szerint a ciklus teljes idejére vetítve nem haladhatja meg a szétosztásra váró uniós pénzek 8-10 százalékát. Éves szinten legfeljebb 1,5-2 százalékos közvetítői díjon fog osztozni több hitelintézet, de ezt a költséget az új rendszerben már nem az ügyfeleknek kell megfizetni.
Az MFB stabil, tőkeerős hitelintézeti partnereket keresett, melyek vállalták, hogy saját fiókhálózatukon belül, az MFB Pontok arculatával megkülönböztetett fiókokban közvetítik az uniós hitel- és vissza nem térítendő forrással kombinált hiteltermékeket. Az állami pénzintézet szerint az MFB Pontok lehetőséget adnak arra, hogy az EU-s hitel- és vissza nem térítendő forrással kombinált hiteltermékeken kívül az MFB a saját, kedvező feltételekkel elérhető pénzügyi termékeit is minél több kedvezményezetthez jutassa el országosan. Az MFB Pontok hálózatának köszönhetően ezeket a termékeket egységesen, egyszerűen és gyorsan lehet akár a kisebb településen működő vállalkozásokhoz is eljuttatni. A Takarékbank közlése szerint a részt vevő hitelintézetek kiterjedt fiókhálózata, erős vidéki jelenléte és évtizedes finanszírozási gyakorlata biztosítja a források ellenőrzött elosztását és földrajzilag arányos elérését, az új rendszerben azok a vállalkozások is olcsó finanszírozáshoz juthatnak, amelyek korábban kimaradtak az uniós források felhasználásából.
A nyertes konzorcium tagjainak várakozásai szerint az új elosztási rendszer, illetve az MFB Pontok kialakítása jelentősen segítheti a kis- és középvállalkozások forráshoz jutását és az uniós források hatékony kihasználását, hozzájárulva ezzel a beruházások élénküléséhez, valamint a kkv-szektor versenyképességének növeléséhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.