BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Offshore-botrány: Putyin, Messi, és egy fideszes volt képviselő is a listán

A Forbes 500-as listájáról 29 dollármilliárdos neve szerepel az iratokban, de arra is fény derült, hogy sztárok és focisták is rendelkeznek offshore vagyonnal.

Legalább nyolc magas rangú kínai vezető is offshore-cégekkel áll kapcsolatban - ez derül ki abból a most kiszivárgott dokumentumból, amely az eddigi legnagyobb nyilvánosságra került offshore adatbázis.

A 444.hu arról ír: a nyolc kínai vezető között ott van Hszi Csin-ping elnök is, akinek a sógora 2009-ben egyedüli tulajdonosa és igazgatója lett két, Brit Virgin-szigetekre bejegyzett cégnek. 2009-ben Hszi még nem volt elnök, de mér ekkor is a Politburo nagy hatalmú tagja volt. Mikor 2012-ben elnök lett, az offshore-cégek inaktívakká váltak.

A kínai vezetők mellett a botrányban érintett a szaúdi király, Petro Porosenko ukrán elnök, az izlandi és pakisztáni miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök környezete is.

Az iratokat a német Süddeutsche Zeitung szerezte meg és 76 ország több mint 370 újságírója dolgozta fel a International Consortium of Investigative Journalists nevű tényfeltáró újságíró szervezet koordinálásával – írja a 444, mely a tényfeltáró munkában résztvevő Direkt36-tól szerezte értesüléseit.

A Népszabadság azt írja: A Forbes 500-as listájáról 29 dollármilliárdos neve szerepel az iratokban, de arra is fény derült, hogy sztárok és focisták is rendelkeznek offshore vagyonnal. Jackie Channek legalább hat offshore cége van, de Lionel Messi argentin focista, és apja is tulajdonolt egy offshore céget Mega Star Enterprise Inc. néven.

Magyar érintettek is vannak az ügyben, köztük Horváth Zsolt, Kecskemét egykori fideszes parlamenti képviselője.

Horváth Zsoltot a Direkt36 több alkalommal is megkereste külföldön bejegyzett cégei után érdeklődve, de az egykori politikus előbb azt állította, nincsenek ilyen vállalatai, majd miután cégneveket mondtak neki, írásban kérte az újságírók kérdéseit. A volt politikus végül nem válaszolt vissza és elérhetetlenné tette magát.

A vasárnap este a sajtóba berobbanó első leleplező cikk szerint a vagyonbevallásai szerint a politikai pályája során sem megtakarításokkal, sem komolyabb üzleti háttérrel nem rendelkező Horváth 2013 októberében - tehát még parlamenti képviselőként - lett az egyik igazgatója egy seychelles-szigeteki cégnek. Ezt ugyan fel kellett volna tüntetnie a parlamenti vagyonnyilatkozatában, de nem tette. Néhány hónappal a parlamentből való távozása után pedig tulajdonrészt szerzett egy másik, szintén seychelles-i cégben. Horváth nem árult el semmit a cégek tevékenységéről, de a kiszivárgott iratokból és egyéb körülményekből úgy tűnik, hogy köze lehet egy játékfejlesztéssel foglalkozó vállalkozásához.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.