BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Raiffeisen: nem élénkíthet a boltzár eltörlése

Növekedési gödörbe kerül a magyar gazdaság, az idén csak 2,2 százalékkal gyarapodhat -- állapította meg Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője tegnapi sajtótájékoztatóján. E ráta elmarad a korábbi évekétől, aminek oka egyértelműen az EU-s pénzek felhasználásának csökkenése. Ezek keresletnövelő hatása nélkül a magyar gazdaság 2-2,2 százaléknál magasabb növekedésre nem képes, mondhatni, ennyi a természetes növekedési rátája.

Látszólag pozitívum a 6 százalék körüli hivatalos munkanélküliségi ráta, ám az a közmunka-programmal korrigálva már 10 százalék környékére ugorna fel, mivel a közmunkások nehezen tudnának állást találni a munkaerőpiacon - figyelmeztetett Török. Míg ez korábban csak a feldolgozóiparban volt jellemző, addig mára már általánossá vált. Ennek egyik oka, hogy a béremelések magasabb fokozatba kapcsoltak, ily módon próbálják meg a vállalatok csökkenteni Magyarországnak e téren a visegrádi országokkal szemben az utóbbi években kialakult 15-20 százalékos lemaradását.

A béremelkedésekből persze profitálhat a magyar gazdaság, mivel a javuló jövedelmi helyzet miatt a lakossági fogyasztás növekedhet. Ez lesz a magyar gazdaság idei növekedésének fő húzóereje a Raiffesen vezető elemzője szerint. Sőt mint már látható, a magánszemélyek már egyre többet beruháznak is. Mellettük a vállalatok is rákényszerülhetnek beruházásaik növelésére a humán tőke terén, miután sokuk azzal szembesült, hogy hiába fizetnek többet, így sem tudnak megfelelő munkaerőhöz jutni. A növekvő vállalati beruházások és lakossági fogyasztás pedig értelemszerűen a hitelkeresletet is emelheti, ami a 2008-as szint egyharmadára mehet vissza. Részben a növekvő lakossági jelzáloghitelezés hatására, az ez iránti igény már a Raiffeisen fiókjaiban érezhető.

A vasárnapi nyitva tartás visszaállításának viszont alig lehet hatása, emiatt a forgalom csak minimálisan emelkedhet. Negatívan hathat a gazdasági növekedésre Török szerint az építőipar visszaesése, aminek mértéke az utóbbi időben már a 20 százalékot is elérte. Mindazonáltal a visszaesés éves szinten 5 százalék lehet, részben a családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) miatt emelkedő lakásépítéseknek köszönhetően. Ám a feldolgozóipari kapacitásbővülés is lassult, annak hatására, hogy az autóipari beruházások jelentősen csökkentek. Az idén eddig már alig 1 százalékkal emelkedtek, szemben a korábbi 20-30 százalékkal.

Ugyancsak hátrányosan érinti a magyar gazdaságot, hogy a külső környezet is a vártnál kevésbé élénkül, igaz, ennek jeleit egyelőre még kevésbé lehet látni. Csak kozmetikai beavatkozásokként értékelik a Raiffeisen elemzői az utóbbi időszak államháztartási lépéseit. Hiába volt igény ugyanis nagyobb mértékű adócsökkentésre (például a jövedelemadó egy számjegyűvé tételére, a járulékok mérséklésére), mindössze az általános forgalmi adó (áfa) célzott csökkentésére került sor: a sertéshús alacsonyabb áfa-tartalma miatti keresleti eltolódást a baromfitermékek áfájának visszavágása korrigálta. Ez azonban csak minimálprogram, hiszen ezek ütik a legkisebb -- Török szerint mintegy 100 milliárd forintos -  lyukat a költségvetésben, amelyek biztosítják az államháztartás hiánya alacsony tartását.
Az áfacsökkentések hatása már beépült az inflációba, melyet a Raiffeisen az idén fél százalék körülre vár, jövőre pedig 2,2 százalékra. Az üzemanyagár-csökkenések javán pedig már túlvagyunk - mondta Török, hozzátéve: várakozásaik szerint tehát 2017-re visszatér az infláció Magyarországra.

A jegybanki alapkamat 0,9 százalékra csökkenhet júniusig, április végén 1,1 százalékra, abban az esetben, ha a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa nem vált át 15-ről 10 bázispontos vágásokra. Júniust követően pedig Török azért nem számít további monetáris lazításra idehaza, mert a brit EU-népszavazás miatti bizonytalanság hatására megnőhet a kockázatvállalási hajlandóség, azt követően pedig az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed is hozzáfoghat a kamatemelési ciklushoz. Ha ehatások nem érvényesülnek, akkor az MNB alapkamata akár 0,75 százalékig is lemehet -- véli Török, aki viszont a forint euróval szembeni árfolyamát a mostani szintek közelében, 315 forint körül várja.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.