Az elmúlt egy hétben 1,9 százalékkal gyengült a lengyel zloty az euróval szemben, a hétfői kereskedés második felében már 4,39-nél járt az árfolyam. Eközben a forint mindössze 0,03 százalékkal gyengült ugyanebben az időszakban, vagyis feltűnő volt a lengyel deviza alulteljesítése. Az év eleje óta a zloty 3,1 százalékot veszített, miközben a forint másfél százalékkal erősödni tudott az euróval szemben.
A lengyel deviza gyengélkedését továbbra is az okozza, hogy a tavaly őszi parlamenti választások óta a Jog és Igazságosság párt egy sor olyan intézkedést hozott, amely hazai és nemzetközi bírálatokat váltott ki. Emiatt az év elején egészen 4,5-ig emelkedett az euró-zloty árfolyam, majd úgy tűnt, hogy kedvezőre fordul a hangulat, de az utóbbi hetekben megint gyengülőben a zloty.
Ennek oka, hogy egyrészt még mindig vannak súlyos kockázatok, mint például a lengyel devizahitelek átváltása, amellyel kapcsolatban nem született meg a végső megoldás. Sok terv napvilágot látott már, ezek különböző terhet jelentenének a bankok számára, de hivatalos döntés nincs.
A zloty gyengélkedésének másik oka, hogy az elmúlt napokban több gyenge makrogazdasági adat is megjelent Lengyelországban. Emiatt ismét egyre erősebbek azok a hangok, hogy a nyáron, Marek Belka jegybankelnök távozása után újrakezdődhet a kamatvágási ciklus Varsóban.
A múlt héten a kiskereskedelmi forgalom és az ipari termelés friss statisztikája is csalódást keltett, amiből az Erste Bank elemzői például arra következtetnek, hogy az első negyedévben jelentősen lassulhatott a GDP-növekedés. Részben emiatt – és a váltásra számítva – a JP Morgan elemzői már úgy vélekednek, hogy szeptemberben és decemberben tovább vághatja a kamatot a Lengyel Nemzeti Bank. A további lazításhoz viszont az is kellene, hogy addig elháruljanak a már említett kockázatok, mint például a frankhitelek kérdése. Szakértők szerint már a zloty múlt hét végén felerősödött ismételt esése is annak tudható be, hogy a jegybanki döntéshozók egyre bátrabb nyilatkozatokkal állnak elő.
Rövid távon az is ráerősít a lengyel deviza vesszőfutására, hogy alig két hét múlva, május 13-án lesz esedékes a Moody’s következő hitelminősítői felülvizsgálatának eredménye, a befektetők egy része pedig attól tart, hogy a Standard & Poor’s meglepő januári lépése után ismét leminősítik Lengyelországot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.