Lezárultak az egyeztetések, a magyar állam 15 százalékos tulajdonrészt vásárol az osztrák Erste magyarországi leánybankjában - jelentette be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter mai sajtótájékoztatóján. A főbb kérdésekben, mindenekelőtt a vételárban már megegyeztek, de ezt Varga még nem közölte. Csak annyit mondott, hogy ugyanannyit fizetnek, mint az Erste Bank Hungary Zrt.-ben szintén 15 százalékot vásárló Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), mely igazgatósága tegnap hagyta jóvá a beszállást. A megállapodást május végén, június elején írhatják alá, addig is a kormány folyamatosan konzultál az Európai Bizottsággal.
A Világgazdaság kérdésére a nemzetgazdasági miniszter elmondta, bár korábban szó volt arról, hogy tőkeemelés révén lesznek tulajdonosok, ez végül lekerült a napirendről, így a kormány és az EBRD is a meglévő részvényekből vásárol. Papírjait a két új tulajdonos a megállapodás aláírását követően 3-4 hónapon belül kapja meg.
A tranzakció miatt nem kell módosítani a költségvetési törvényt, mivel a vételárhoz szükséges fedezetet a büdzsében már elkülönítették.
A bizalomról szól a történet -- indokolta Varga, miért írta alá a kormány a szándéknyilatkozatot 2015 februárjában a 15 százalékos Erste-részesedés megvásárlásáról. Az a cél vezette a magyar kabinetet, hogy a gazdasági növekedés érdekében megerősödjön a bankrendszer, fennmaradjon a hitelezés, s ehhez a bankoknak stabil eszközei legyenek.
A magyar állam teljesítette azt a tranzakció feltételéül szabott vállalását, hogy a bankszektor terheit csökkenti, a különadó az idén mérséklődött, s jövőre a kulcs még kisebb lesz. Azt Hornung Ágnes, az NGM államtitkára nem tudta megmondani, hol tart az Erste a maga részével, miszerint 550 millió euróval növelik a köztisztviselők, az energiaszektor, valamint a mezőgazdaság hitelezését. De szerinte a tegnap közzétett számokból arra lehet következtetni, hogy a bank jól halad a vállalásai teljesítésével.
Az is az Erste-megállapodás része volt, hogy a kormány három éven belül, azaz legkésőbb 2018 februárjáig eladja az MKB Bankban, a Budapest Bankban (BB) és az OTP Bankban lévő tulajdonrészét. Az OTP-ből már kiszállt, az MKB vevőit pedig az azt szanáló Magyar Nemzeti Bank kiválasztotta, a tranzakciót június végéig üthetik nyélbe, s a BB-t is még az idén szeretnék eladni - közölte Varga. További bankvásárlásokat nem tervez a kormány - jelentette ki Varga. De azt nem zárja ki, hogy ha lesz olyan megkeresés, mint az MKB és a BB esetében, akkor megfontolják a vételt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.