Erősen fordított arányban áll a Yahoo vezérigazgatójának fizetése cége utóbbi időben mutatott teljesítményével. A Google-tól 2012-ben átigazolt Marissa Mayer kiváló szerződést kötött annak idején, s ha idejekorán távozna, akkor is 55 millió dolláros bánatpénz illeti meg – derül ki a tőzsdehatósághoz (SEC) eljuttatott iratokból.
A topmenedzser irányítása alatt a Yahoo a kezdeti sikerek után sem tudott felzárkózni versenytársaihoz, hirdetési bevételei elapadtak, a cég egyben vagy darabokban történő értékesítése éppen folyamatban van. A helyzet idáig fajulásában döntő részben felelős cégvezetők fizetési listájának nyilvánosságra hozása olaj volt a tűzre. Az pedig kiváltképp, hogy a Yahoo új tulajdonosai vagy a helyén hagyják Mayert, vagy kifizetik a részvényekben, készpénzben és egyéb juttatásokban neki járó 55 millió dolláros lelépési díjat.
A maximális összeget akkor kapná meg, ha a leendő új tulajdonos egy éven belül elmozdítaná a posztjáról. Az előzmények ismeretében erre reális esély van. A SEC-hez benyújtott dokumentumok a szokásokkal ellentétben nem tartalmazzák sem a lelépési díj megállapításának részleteit, sem annak indoklását. Tavaly 36 millió járt Mayernek, a Yahoo bevallása szerint ebből április elsejéig csak 14 milliót fizettek ki, de ez is kétmillióval meghaladja az e poszthoz mért átlagos szintet. A megelőző évben 42 milliót vitt haza a vezérigazgató, ezzel a legjobban kereső cégvezető volt a nők körében. Februárban egyébiránt 1700 dolgozóját tette utcára a Yahoo, de a 15 százalékos létszámcsökkentés a felső vezetőket nem érintette.
A Yahoo internetes üzletágára – számos jelentkező közül – az amerikai Verizon telekommunikációs óriást tartják a legesélyesebbnek, amelyet a szárnyaszegett internetes vállalkozások „hiénájának” is neveznek. E cég vette meg épp egy évvel ezelőtt a halványuló fényű üstököst, az AOL-t 4,4 milliárd dollárért. Most a vételár 4 és 10 milliárd dollár között lehet, és két hónapon belül nyélbe is üthetik az eladást. Mayer ebben az esetben érdekes találkozás elé nézne, hiszen a Verizonhoz tartozó AOL vezérigazgatója, Tim Armstrong képviselné a vevőt, vele annak idején épp a Google-nél tették le a keresőóriás legfontosabb szolgáltatásainak alapjait – írja az AP.
Elemzők szerint a Yahoo nagy szerencséje, hogy nem kótyavetyélte el az Alibaba kínai e-kereskedelmi szolgáltatóban lévő, 30 milliárdot érő részesedését, ez az egyetlen igazi vagyoneleme a vállalatnak, s emiatt nem omlott még össze az árfolyama. A Yahoo vesszőfutását jelzi, hogy tavaly az előírt 5 százalékos forgalombővülést sem érték el, s 4,6 helyett 4,1 milliárddal zártak. Az idei 3,5 milliárdos terv teljesítése is nehézségekbe ütközik, noha a hirdetési piac éppen aranykorához közelít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.