Meglepő fordulat állt be a családok pénzügyi helyzetében: három év után először csökkent a háztartások készpénzállománya – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) első negyedéves előzetes adataiból. Persze még így is hatalmas mennyiségű, 3695,2 milliárd forintnyi készpénz volt a lakosságnál, ebből 303 milliárd volt a külföldi. A lakosság egyre vagyonosabb egyébként, a pénzügyi vagyona 40 855,1 milliárd forintra nőtt, miközben a tartozásai 7847 milliárd forintra csökkentek. Ilyen kevés tartozásuk utoljára kilenc éve volt a háztartásoknak. A nettó pénzügyi vagyon így 33 ezer milliárd forint fölé emelkedett, vagyis egy átlagos családnak a jegybanki statisztikák szerint már 8 millió forintja van a hitelein felül, és ebbe nem számítanak bele az ingatlanok.
Elvileg legalábbis. Ez az adat ugyanis némi korrekcióra szorul. A jegybank adatai szerint például beleszámít a háztartások vagyonába az államosított magánnyugdíjpénztári vagyon nagy része is, ami már régen nincs meg. Összesen 2842,3 milliárd forintot tartanak ezen a címen nyilván, ez majdnem 700 ezer forint háztartásonként. Van még a lakosságnak több mint 500 milliárd forintnyi nettó munkabér-követelése és 575 milliárd forintnyi adó- és járulékkövetelése is, vagyis a meg nem kapott fizetések is beleszámítanak a vagyonba. Emellett több mint 10 360 milliárd forint értékben, vagyis háztartásonként bő 2,5 millió forintnak megfelelő összegben van a lakosságnak különféle, nem tőzsdei cégekben részesedése.
Ezektől a kft.-kben, bt.-kben lévő tulajdonosi jogoktól azonban nem biztos, hogy könnyen és jó áron meg tudnának szabadulni a tulajdonosok, ha hirtelen pénzre lenne szükségük. Ha ezeket a tételeket nem számoljuk, körülbelül csak 4,5 millió forint marad háztartásonként a 8 millióból.
A készpénzt a lakosság az adatok szerint valószínűleg nagyrészt állampapírra költötte. A hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok volumene ugyanis a negyedév során körülbelül 270 milliárd forinttal nőtt, és március végére már meghaladta a 4024 milliárd forintot. A 87 százaléka ennek állampapír volt, a háztartások tartanak ugyan banki és vállalati kötvényeket is, de egyre kisebb mennyiségben. A hitelpapírok mellett a biztosítási tartalékok volumene nőtt még nagyobb mértékben, de ez nem meglepő, hiszen az év elején sokan fizetik be az éves biztosítási díjakat, emellett a jövedelemadó-bevallásukat gyorsan benyújtó, nyugdíjbiztosítással vagy nyugdíjpénztári megtakarítással rendelkező ügyfelek adó-visszatérítése is megérkezhetett már a számlákra.
A bankbetétek állománya 7660 milliárd forintra csökkent március végére. Az alacsony kamatot fizető betétek egyre kevésbé népszerűek, a lekötések volumene folyamatosan csökken. Mind több ügyfél dönt úgy, hogy forint helyett inkább valamilyen devizában tartja a pénzét a bankban, a devizabetétek volumene emiatt ezermilliárd forint fölött stabilizálódott. Befektetési alapokban már csak 4025 milliárd forintot tartanak a kisbefektetők, ez másfél éves mélypontot jelent. Tőzsdei részvényekben a háztartásoknak nagyjából 500 milliárd forintjuk van, ezek több mint egyharmada ma már külföldi értékpapír.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.