Az állam 38,9 milliárd forintért vette meg az Erste Bank Hungary Zrt. 15 százalékát - jelentette ki Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az adásvételi szerződés aláírását követően. Ez csaknem 7 milliárddal több, mint amennyit az Országgyűlés a kormány javaslatára az állami költségvetésben a vásárlásra elkülönített. Ez egy előzetes becslésen alapult, de a független szakértői vélemények a bankot magasabbra értékelték - magyarázta a különbséget a Világgazdaság érdeklődésére a nemzetgazdasági miniszter.
A magyar állami tulajdonosi jogokat a Corvinus Zrt. gyakorolja, ugyanez a cég vette meg a Budapest Bankot az amerikai General Electric-csoporttól. Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) ugyancsak 15 százalékot vásárolt az osztrák Erste magyarországi leánybankjában, melyért az EBRD szintén 38,9 milliárdot fizetett. Az Erste-csoport a tranzakció pénzügyi zárását megelőzően tőkeemelést hajt végre magyar leánybankjában, annak érdekében, hogy az fenntartható módon biztosíthasson hitellehetőségeket a magyar gazdaság szerepelőinek.
Az adásvétel a 2015. február 9-én aláírt szándéknyilatkozat eredménye, melyben tett vállalásait mind a kormány, mind az Erste teljesítette - állította Varga. A kormány összesen 80 milliárd forinttal csökkentette a bankadót, míg az Erste növelte magyarországi hitelezését.
Az Erste Bank Hungary összesen 30 százalékos részesedéséért meghatározott 77,78 milliárd forint vételáráról az Erste-csoport és a két vásárló piaci értékelési módszerek alapján, külső tanácsadók segítségével egyezett meg. A tőkeemelés utáni vételár 1,1-szeres könyv szerinti értéknek felel meg.
A tranzakcióról tájékoztatták az Európai Bizottságot, az előzetes versenyhatósági engedélyeket megszerezték. A pénzügyi zárásra várhatóan idén ősszel kerül sor, aminek feltétele a magyar és az európai bankfelügyeleti és versenyhivatali jóváhagyások-, valamint a résztvevők számára meghatározott különféle feltételek teljesülése. Ideértve azt, hogy az Erste-csoport tőkét emel az Erste Bank Hungary Zrt.-ben.
Utóbbi többségi tulajdonosa változatlanul az Erste-csoport marad, annak vállalatirányítási elveivel összhangban történik majd a bank irányítása. Kisebbségi részvényesként a magyar kormány és az EBRD részvénycsomagjuk arányában egy-egy, végrehajtói joggal nem rendelkező tagot nevezhet ki az Erste Bank Hungary igazgatóságába, és további egy-egy tagot a bank felügyelőbizottságába.
A felek megállapodtak a kisebbségi részesedések kivezetésének előre meghatározott módjáról is. Az eladási-vételi opció biztosítja a Corvinus Zrt. számára, hogy bármikor értékesítse részvénycsomagját, az Erste-csoport számára pedig azt a jogot, hogy legkorábban az akvizíciótól számított 5 év múlva érvényesítse a vételi opciót. Az EBRD esetében az eladási-vételi opció az akvizíciótól számított 5-9 éven belül bármikor lehívható.
Nincs azonnal hozamelvárásunk, osztalékigényünk, hosszú távon gondolkodunk - közölte a nemzetgazdasági miniszter.
Az Erste-csoport az Európai Unió keleti régiójának vezető pénzügyi szolgáltatója. Közel 46 600 munkatársa 15,8 millió ügyfelet szolgál ki hét ország (Ausztria, Csehország, Szlovákia, Románia, Magyarország, Horvátország és Szerbia) 2700 bankfiókjában. Az Erste-csoport mérlegfőösszege 2016 első negyedévének végén 206,4 milliárd eurót tett ki 274,7 millió eurós nettó nyereség és 12,3 százalékos, tisztított Tier-1-es (Bázel 3 szerinti, a teljes kockázatra vetített) alaptőkeráta mellett.
“A magyar bankpiacon folytatódó fejlődésére vonatkozó pozitív várakozásainkat tükrözi az Erste-csoport döntése, mellyel lehetőséget nyújt a magyar állam és az EBRD számára a magyarországi leányvállalatban kisebbségi tulajdonrész vásárlására. Üdvözöljük új részvényeseinket, és várakozással tekintünk az elkövetkezendő években a magyar gazdaság és a magyar emberek javát szolgáló, sikeres együttműködés elé” – jelentette ki Friedrich Roedler, az Erste-csoport felügyelőbizottságának elnöke.
Az EBRD befektetésével olyan, magánkézben lévő bankot támogat és erősít, amely sikerrel küzdötte le a pénzügyi világválság hatásait és elkötelezett a régió iránt - közölte Phil Bennett, az EBRD alelnöke. Hozzátéve, az erősebb tőkebázis hozzájárul az Erste Bank Hungary növekedési terveinek megvalósításához, amelybe beletartozik a kis és-középvállalatok számára biztosított hitelezés növelése, és ezáltal a pénzügyi közvetítői szerep fejlődése, valamint a reálgazdaság támogatása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.