BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Így változik a Diákhitel kamata - itt az új részletek!

A második félévben tovább csökken a diákhitelek kamata, a felvehető összeg nem változik.

A felsőoktatási hallgatók által szabadon, bármire felhasználható Diákhitel1 éves kamata július 1. és december 31. között 0,15 százalékkal, évi 3,75 százalékra csökken. Ez annak tudható be, hogy a Diákhitel Központ (DHK) forrásköltségei az állampapír-hozamok mérséklődése következtében tovább, 2 százalékra esett.

A csak a tanulmányok finanszírozására felvehető Diákhitel2 éves kamata 5 százalék lesz a második félévben, ebből azonban az igénylőt továbbra is csak 2 százalék terhel, a többit az állam átvállalja. Tavaly 19 881 diák kapott az államtól kamattámogatást, összesen 506 millió forint értékben, míg az 523 milliósra rúgó célzott támogatásban 80 577 fő részesült -- közölte Bugár Csaba, a DHK vezérigazgatója. A Diákhitel2 működési költsége 1,91 százalék volt, de ez abból adódik, hogy 400 milliót vitt el annak 2012-es bevezetése. Ez azonban Bugár szerint jövőre úgymond ledolgozódik, és a költség 1 százalékra zuhan.

Immár hatodik éve folyamatosan egyre kevesebb diákhitelt helyez ki a DHK, amibe vastagon belejátszik az, hogy a 2008 őszén kirobbant pénzügyi válság miatt a diákok is óvatosabbak lettek. A kihelyezések 2015-ös 10,8 milliárd forintos összértéke már kevesebb mint a fele a 2009-es 22 milliárdosnak. A Diákhitel1-ben a tavalyi év végéig összesen 350 133 hallgató részesült, míg a Diákhitel2-őt az önköltséges képzésben részesülők 22 százaléka vette igénybe, összesen 20 370 fő - közölte a DHK vezérigazgatója.

A 2015-2016-os tanévre összesen 4749 új Diákhitel1-et és 5119 Diákhitel2-őt igényeltek, 212 millió, illetve 1,2 milliárd forint összértékben. Az átlagos folyósított hitelösszeg a Diákhitel1-nél 321 ezer, míg a Diákhitel2-nél 353 ezer forint volt.

Míg a Diákhitel1-ből a legtöbbet a vidéki felsőoktatási intézményekben -- a Debreceni Egyetemen, a Szegedi Tudományegyetemen és a Pécsi Tudományegyetemen - tanulók vették fel, addig a Diákhitel2-ből a fővárosiak, a Budapesti Gazdasági Egyetem, a volt Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola (ma már Metropolitan Egyetem), valamint a Budapesti Corvinus Egyetem hallgatói. A szabadon felhasználható diákhitelt elsősorban a jogászok kedvelik, a csak a tanulmányi költségek fedezését lehetővé tevőt pedig a gazdálkodás és menedzsment szakokra járók.

A csökkenő hiteligénylésekkel is magyarázható, hogy a törlesztők száma is mérséklődött, tavaly 134 021 főt tett ki, szemben az egy évvel korábbi 136 625-tel. Az pedig az évek múlásából adódik, hogy a hitelvisszafizetések összege az előtörlesztéssel együtt folyamatosan emelkedik, az tavaly már megközelítette a 27,4 milliárdot.

Ugyanakkor 2015-ben jelentősen javult az adósok fizetési fegyelme. Míg a nem fizető adósok aránya a korábbi években 2-3,4 százalék között mozgott, addig tavaly az adóhatóságnak behajtásra átadott ügyek aránya 1, míg a felmondott szerződéseké 1,2 százalékra csökkent. Ez Bugár szerint annak is köszönhető, hogy a DHK-nak sikerült az egyéb rendelkezésre álló lehetőségekkel megállapodni a nem törlesztő, vagy késedelembe esett adósaival.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.