Az első negyedéves lassulás után felpöröghet a magyar gazdaság a Takarékbank elemzői szerint, ugyanakkor Oszlay András, a bank osztályvezetője az elemzés bemutatóján kiemelte: 2,1 százalékra csökkentették az idei éve vonatkozó eddigi, 2,5-ös növekedési várakozásukat. „Nem lehetetlen, hogy a Magyar Nemzeti Bank 2,8 százalékos növekedési prognózisa megvalósuljon, de ehhez 4 százalékos növekedés elérésére lenne szükség az év végére” – mutatott rá Oszlay.
Suppan Gergely, a bank közgazdásza kiemelte: ugyan az első negyedévben az EU sereghajtói lettünk azzal, hogy negyedéves alapon 0,8 százalékkal visszaesett a GDP, a következő negyedévben viszont újra az élmezőnybe kerülhetünk. „Egyszeri tényezők okozták a visszaesését az első három hónapban” – mondta Suppan Gergely, megemlítve az EU-források ciklusváltás miatti elapadását és az autóipar termelésének átmeneti csökkenését.
A beruházások bővülését nem csak az uniós források lehívásának felgyorsulása, hanem a Családi Otthonteremtési Kedvezmény, a növekvő költségvetési mozgástér miatt emelkedő pályára álló állami beruházások, valamint az autóipari kapacitások növelése is segíteni fogja – foglalta össze Suppan Gergely.
Idén és jövőre is a háztartási fogyasztás erőteljes növekedése segítheti a GDP-növekedést Oszlay András szerint, jövőre pedig már a beruházások is támogathatják a bővülést. Suppan hozzátette, a fogyasztás a jövő év elején érheti el a válság előtti szintet.
A szakértő úgy véli, hogy jövőre már újra a régiós átlag fölé kerülhet a magyar gazdaság növekedése. „Nem lesz tartós a leszakadásunk a régiótól” - hangsúlyozta. Sőt, a belső motorok miatt jövőre már 3 százalék felett lesz a GDP-növekedés.
Évtizedek óta nem volt olyan gyors reálbér-növekedés, mint idén tavasszal – emelte ki Suppan –, és még csak most jön egy nagy béremelési hullám az állami szférában. Ez azonban nem okoz magas inflációt. „A következő időszak adócsökkentései és a továbbra is alacsony energiaárak is abba az irányba hatnak, hogy az infláció kismértékű maradjon” - olvasható az elemzésben. A Takarékbank várakozásai szerint 2016-ban egy év vége felé bekövetkező kisebb gyorsulás eredményeként az éves átlagos infláció 0,7 százalék lehet, míg 2017-ben 2,1 százalékos infláció valószínűsíthető. Az alacsony infláció miatt pedig tartósan alacsony, 0,9 százalékos maradhat az alapkamat.
Szerintük a makrogazdasági fundamentumok alakulása tovább támogatja a forintot. Magyarország a Fitch májusi felülvizsgálata óta már egy befektetésre ajánlott adósságosztályzattal is rendelkezik a nagy hitelminősítőktől, és jó esély van arra, hogy idén (júliusban vagy novemberben) a Moody’s is visszahelyezi a befektetésre ajánlott országok listájára Magyarországot. „Ezzel pedig számos, Magyarországon jelenleg nem aktív befektetési alap számára is megnyílik a lehetőség magyar pénzügyi eszközök tartására” - vélik az elemzők. Suppan szerint a forint mostanra a legstabilabb feltörekvő piaci devizák közé tartozik.
A forintot más régiós devizákkal együtt kissé megtépázta a brit népszavazás körüli bizonytalanságok erősödése. Ezzel együtt, amennyiben a Takarékbank várakozásainak megfelelően az Egyesült Királyság az Európai Unióban maradás mellett dönt, a forint gyorsan újra stabilizálhatja helyzetét a 310-es szint körül az euróval szemben. Ellenkező esetben huzamosabban is a 320-as szint fölé is kerülhet az árfolyam – prognosztizálják. A Takarékbank várakozása szerint az év közepi ingadozások után a forint az év végén is tartani tudja majd a 310-es szintet az euróval szemben, 2017-ben pedig mérsékelten erősödni is tud majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.