A hitelintézeti szektor átlagos állományi létszáma 2016 első negyedévében és 2015 folyamán tartósan meghaladta a 38 ezer főt a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint. Ez szerény mértékű bővülés a 2014 végén elért mélyponthoz képest, amikor már alig több mint 37 800-an dolgoztak a hitelintézeteknél, és az állomány 2010 óta folyamatosan csökkent. Az elmúlt tíz évben a legnagyobb állománybővülés 2008-ban, a világgazdasági válságot meglőző hitelezési boom végén volt, akkor egy év alatt több mint 10 ezer fővel nőtt a szektor, és közel 44 ezren dolgoztak a hitelintézetekben. Ezt hirtelen törés követte, a válság első teljes évében, 2009-ben mintegy 4 ezer munkavállalót építettek le, majd egy év stagnálás után a szektor 2014-re további 2200 fővel zsugorodott.
A második elbocsátási hullámhoz jelentős mértékben hozzájárult, hogy a 2010-ben megalakult második Orbán-kormány tartósan több százmilliárd forinttal növelte a szektor közterheit, először a bankadóval, majd a devizahitelek kedvezményes árfolyamon történt végtörlesztésével, a pénzügyi tranzakciós illeték bevezetésével és emelésével, amit tetézett az illetékmentes készpénzfelvétel lehetősége, amit szintén a bankoknak kellett állniuk. A leépítéssel párhuzamosan a hitelintézetek fiókokat zártak be, és jelentősen emelték a szolgálatatásaik díjait.
A jelek szerint a sokkok után a hitelintézeti szektor munkaerő-kereslete ismét növekszik, például erre utal, hogy a nagyobb kereskedelmi bankok most több mint 700 munkahelyre várnak jelentkezőket. A rekorder az állami tulajdonba került Budapest Bank, amelynek honlapján csaknem 200 álláshirdetést találni. A szintén állami tulajdonban levő MKB Bank álláshirdetései a bank oldalán lapzártánkig nem voltak elérhetők, a Profession.hu álláshirdető portálon a Világgazdaság mindössze 14 aktuális álláshirdetést talált, köztük például fiókvezetői és IT biztonsági vezetői munkakörre szóló hirdetéseket is.
A piacon jelentősnek mondható az UniCredit Bank 112 álláshirdetése. Az Erste Bank honlapján 88 munkakörbe keres munkatársat belföldre, emellett nemzetközi álláslehetőségeket is kínál a bankcsoport közép- és kelet-európai leányvállalatainál. A Citibank, amely tavaly adta el lakossági üzletágát az Erstének, 73 munkahelyre keres jelentkezőket. Ennél alig többet, 76 állást hirdet például a K&H Bank is.
A legnagyobb piaci részesedéssel rendelkező OTP Bank honlapján 47 állást hirdet országos szinten: IT, treasury, elemzési és jogi területre vár jelentkezőket, illetve számlavezető, hitelezési, értékesítő, valamint osztályvezetői és menedzser pozícióba is keres munkatársakat. A Raiffeisen Bank 39 aktuális aktuális ajánlatára szintén az álláshirdető portálon bukkantunk rá, a banknál szükség lenne például adminisztrátorra, ügyfélreferensre, kockázatelemzőre, telefonos értékesítőre, IT-, valamint befektetési szakemberekre.
Az FHB Bank honlapján 41 álláshirdetést találtunk, és a CIB Bank is mintegy 40 állást kínál, többnyire lakossági, prémium és vállalati banki tanácsadó és pénzkezelő munkakörben. A Takarékbanknál mindössze kilenc munkakörbe keresnek munkavállalókat, a Gránit Banknál pedig négy álláslehetőség van. A Matolcsy György unokatestvére, Szemerey Tamás érdekeltségébe tartozó Növekedési és Hitelbanknál két állást hirdetnek, egy pénzügyi kontrollert és egy értéskesítő asszisztenst keresnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.