Több mint 42 százalékkal magasabban, 429 forinton cseréltek gazdát a Norbi Update Lowcarb Nyrt. részvényei a hétfői tőzsdenyitást követően a pénteki záróáruknál. Bár a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) szabályzata egy adott napon csak 20 százalékos elmozdulást engedélyez, a BÉT pénteken plusz-mínusz 50 százalékra szélesítette a kereskedési sávot, kizárólag a hétfői napra. Arra hivatkozva, hogy ily módon biztosítsa a fitneszguru Schobert Norbert és felesége által közel 88 százalékban tulajdonolt cég részvényeinek zavartalan kereskedését.
A Norbi-részvények ugyanis pénteken már 20 százalékkal, 302 forintra drágultak ahhoz képest, amelyen az azt megelőző tőzsdei kereskedési napjukon zártak. Ez utóbbi április 26-ára esett, miután másnaptól a Magyar Nemzeti Bank szabálytalanságokra hivatkozva felfüggesztette a papírok kereskedését. Csakhogy a több mint két és fél hónapos szünet alatt – egészen pontosan május 31-én – a Norbi Update rendkívüli közgyűlése úgy döntött, hogy legkésőbb október 31-ig kivezeti a részvényeit a tőzsdéről. Egyúttal az igazgatóság vállalta, hogy a pontos időpontról majdan hozandó döntést követő 60 napon belül 440 forintért megveszi a többi befektető részvényét. E döntés még nem született meg. Ám azzal számolniuk kell a kisbefektetőknek, hogy ez esetben a részvényeket nekik kell eljuttatniuk a táplálékkiegészítőket forgalmazó céghez, így állniuk a mintegy 5 ezer forintos transzferdíjat. Ami azt jelenti, minél kevesebb Norbi-papírt birtokol valaki, annál inkább megéri neki, hogy megvárja az ugyancsak 440 forintosra ígért nyilvános vételi ajánlatot. Ez utóbbi esetén ugyanis értelemszerűen mentesül a kiadástól.
Az érthető, hogy a közel 75 százalékos árfolyamnyereség reményében miért nőtt meg hirtelen a Norbi-részvények kereslete. Az már kevésbé, hogy mi vitte rá a pénteken eladókat, hogy megváljanak papírjaiktól. Meglehet, azonnal kellett nekik a pénz, vagy azért táraztak ki, mert az utóbbi idők kálváriáit követően nem bíztak abban, hogy Norbiék tényleg megveszik a papírjaikat 440 forinton, attól tartottak, hogy lesz még újabb csavar e történetben.
A hétfői sávszélesítésnek köszönhetően már indokoltabbnak tűnt az eladás. Akinek ugyanis nem sikerült a 429-es napi maximumon megválnia Norbi-papírjától, hanem csak a 405-ös minimumon, annak is megérhette felvállalni e 8 százalékos diszkontot, cserébe a bizonytalanság megszűnéséért. (Igaz, annak mínusza, aki a kibocsátáskor vagy az azt követő csúcson vett, így is vaskos.) Nem véletlen, hogy a Norbi-papírokkal hétfőn több mint 12 ezer üzlet köttetett összesen 5 millió forintot meghaladó értékben, miközben pénteken 700 kötésben 211 ezer forint értékű részvény forgott.
Dominóhatás
Nagyot buktak azok, akik a Norbi Update részvényeit 2014 őszén a 990 forintos kibocsátási áron lejegyezték, s még többet, akik tőzsdei pályafutásuk csúcsán, 2015 februárjában 1055 forinton vettek belőle. Utóbbit követően mélyrepülésbe kezdett a papír, ami alapvetően annak volt köszönhető, hogy időközben kirobbant a brókerbotrány, amelynek első főszereplője, a Buda-Cash Brókerház szervezte a Norbi részvénykibocsátását. Ezt követően bontotta fel a Norbival való szerződését Andre Agassi, ami azért volt jelentős érvágás, mert a fitneszguru Schobert Norbert és felesége az egykori amerikai teniszező marketingértékére alapozták cégük tőzsdei szereplését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.