BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Itt a válság vége? Történelmi csúcs New Yorkban

Új történelmi csúcsot állított fel az S&P 500-as index a New York-i kereskedésben: a tőzsdemutató több mint egy esztendővel ezelőtt állított rekordját döntötte meg közel hét ponttal és 2137 ponton zárt.

Tavaly május óta előbb az olajár esése, majd a kínai valuta leértékelése illetve legutóbb a Brexit térítette el a jegyzést átmenetileg az emelkedő pályáról. A februári mélypont óta a kurzus 17 százalékot emelkedett, az utolsó erős lökést pedig a pénteki biztató munkaerő-piaci jelentés adta. A befektetők figyelme jelenleg főként a második negyedévben közzétett vállalati eredményekre összpontosul. Ez az első számú tényező, amely meghatározza, vajon tovább emelkedik-e jegyzés, egyáltalán meg tud-e maradni az új csúcs felett. A kép nem valami fényes az eredményszámok oldaláról. A FactSet július 8-i adatai szerint a vezető 500 vállalat eredménye várhatóan 5,6 százalékkal csökkenni fog éves bázison. Összehasonlításképp: március 31-én ez az érték még csak -2,8 százalék volt. Ha valóban csökkenés következik be, akkor sorozatban az ötödik negyedévben mérséklődik az összesített eredmény, ilyenre legutóbb 2008-2009-ben volt példa.

A március 31-i adatokhoz képest 9 szektorban gyengültek a várakozások, ebben is a technológiai szektor jár az élen. A következő 12 hónapra szóló eredményvárakozások alapján számított árfolyam/nyereség ráta (P/E) 16,6, míg a mutató öt éves átlaga 14,6, 10 éves átlaga pedig 14,3. Legmagasabb előremutató P/E értéken az energiaszektor (64,4), míg a legalacsonyabban a bankszektor (12,4) forog.

Július 8-ig 25 társaság jelentett az 500 közül, 14 felülmúlta a várakozásokat, míg 11 az alatti eredményt jelentett. A statisztikák jelenleg azt mutatják, hogy a vártnál kisebb csökkenés következhet be az eredménynövekedés ütemében. Az elmúlt 4 esztendőben az aktuálisan jelentett eredmények átlaga 4 százalékkal múlta felül a várt eredményeket. Ugyanezen időszak alatt átlagosan a vállalatok 68 százaléka jelentett magasabb eredményt, mint amit vártak tőle. A pozitív eredménymeglepetések miatt a negyedév végétől a jelentési időszak végéig, az eredménynövekedési ráta 2,7 százalékkal nőtt. Így tehát az adódhat az aktuális negyedévben, hogy a június 30-i adatot (-5,4 százalék) figyelembe véve a jelentési időszak végére -2,7 százalék lehet az eredményváltozás.

Négy szektorban várható az eredmény növekedése, innen is a telekommunikációs szolgáltatások (7,5 százalék) és fogyasztási cikkek (6,4 százalék) emelkednek ki. Az előbbiben az AT&T viszi a prímet, míg az utóbbiban az internetes kiskereskedelem és az autókereskedelem emelhető ki. A csökkenés oldalán az energiaszektor emelkedik ki, az eredmények mintegy 77 százalékos csökkenésére számíthatunk. Mellette az ásványi anyag termelés és feldolgozás emelkedik ki negatív értékével (-12 százalék), amely az ágazat második legrosszabb adata.

Az S&P index várható mozgása – mint mindig – most is több tényező eredőjeként alakulhat. Az eredményvárakozások mellett hatással lehet rá, hogy a befektetők az idén alapvetően pesszimisták. A Thomson Reuters Lipper adatai szerint az idén eddig majdnem 70 milliárd dollár hagyta el a befektetési alapokat. Emellett az Egyesült Államok államkötvény piacán a 10 éves futamidőnél újabb hozamcsökkenés történt (rekord szintre 1,366 százalékra. A részvénypiac és a kötvénypiac párhuzamos árfolyamemelkedése, nemcsak, hogy elveszi a befektetési alternatívát, hanem a részvény pozíciók fedezését is megnehezíti. Ezeken az árszinteken az amerikai portfólió menedzserek inkább a hosszabb futamidejű állampapíroktól való távolmaradást javasolják, és nem mindig vállalják az alapvető hedge szabályok betartását sem. Egyes piaci vélemények szerint ugyanis a jelenlegi 10 éves államkötvény-hozamszintek azt hordozzák magukban, hogy az S&P 500 index 10 százalékos korrekciója esetén, 60/40-es részvény/kötvény arány mellett csak a hozamok negatív tartományba süllyedése jelentene megfelelő eredményt. Okkal mondhatjuk, hogy az S&P 500 jegyzése, ahogy már jó ideje, ezután sem kifejezetten azért emelkedhet, mert összességében az amerikai részvénypiac kiemelkedő lehetőséget nyújt, hanem mert a befektetők lassan alternatíva híján “beszorulnak a részvények közé”. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.