Az egyre gyakoribbá váló terrortámadások az utasbiztosítási piacra is hatással vannak. Szemben a külföldi gyakorlattal, a terrorcselekmény következményei alapvetően továbbra sem tartoznak a biztosítás hatálya alá a magyar piacon, de bizonyos szolgáltatások esetében egyre több biztosító tesz már kivételt, és vállal térítési kötelezettséget. „Tavaly óta bővült azon magyarországi biztosítók köre, amelyek valamilyen térítést vállalnak terrorcselekmény esetére” – mondta a Világgazdaságnak Cseh Anett, a Netrisk üzlet- és termékfejlesztési vezetője. Tavaly még csak két ilyen kivétel volt a legnagyobb biztosításközvetítő portál kínálatában, az idén már öt biztosítónak volt olyan csomagja, amely nem zárta ki teljesen a terrorcselekményt a szerződéses feltételekben.
A Netrisk kínálatában jelenleg a KÖBE Közép-európai Kölcsönös Biztosító Egyesület az egyetlen, amelyik valamennyi szolgáltatásra vonatkozóan fedezetet vállal terrorcselekmény esetén is. Annyi a megkötés, hogy ha több személyre szól a biztosítás, akkor a fedezet megoszlik a biztosítottak között, tehát nem személyenként értendők a fedezetek, mint normál esetben. A többiek csak bizonyos szolgáltatások esetén fizetnek, meghatározott összeghatárig. Általában a sürgősségi orvosi ellátást térítik meg a biztosítók, a ViennaLife és az Aegon például egymillió forintig, az Allianz 2,5 millióig. Emellett a Magyarországra történő hazaszállítás költségeit is vállalják általában egymillió forintig. A ViennaLife honlapja szerint az idő előtti hazauzatás (például a menetjegy átfoglalása) költségeit is állja 100 eurós összeghatárig.
„A biztosítók a növekvő ügyféligényre reagálnak, és természetesen nem akarnak lemaradni az ügyfelekért folytatott versenyben sem – magyarázta Cseh Anett. – Különösen a franciaországi foci-Eb idején ugrott meg az ügyfelek érdeklődése, de összességében is elmondható, hogy egyre tudatosabbak a magyar utasok, és már alaposabban megnézik, hogy mi van a biztosítási csomagban.”
Tovább nő a viharkár
Az elmúlt napokban tovább emelkedett a múlt heti viharkárokkal kapcsolatos bejelentések száma. Az Aegon 7500 kárbejelentést regisztrált, a becsült kárösszeg 985 millió forint, az átlagos kár pedig 130 ezer forint. Az Allianzhoz több mint 5000 kárbejelentés érkezett a szerdai közlés szerint. A Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) múlt heti összesítése szerint több mint tízezer kárbejelentés érkezett a biztosítókhoz, a kár becsült értéke elérheti az egymilliárd forintot. Az Aegon adatai szerint döntő többségében a jég okozta a legtöbb kárt, összesen 3772 bejelentés érkezett a jégverés miatt. Ezt követi a károk között a vihar (1888 db) és a villámcsapás (962 db). A legtöbb bejelentés Vas (2225 db) és Veszprém megyéből (1610 db) érkezett az Aegonhoz. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.