BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

CSOK: sok érdeklődő, kevés szerződés

A hitelkérelmezők zöme egyelőre a használt lakások megvételéhez igényli a CSOK-ot, ezen a jövőre várható újlakás-dömping változtathat

Közel 35 ezren kattintottak a K&H Bank internetes oldalán a családi otthonteremtési kedvezményről (CSOK) olvasható tájékoztatóra – közölte a Világgazdasággal a hitelintézet –, mégis csak 1700-an igényelték náluk a CSOK-ot július elejéig. Végül csupán 972 kérelmet fogadott be a K&H, összesen 7,8 milliárd forint értékben, a többi ugyanis nem felelt meg a jogszabályi feltételeknek. A befogadott igények mintegy kétharmadából, 675-ből lett hitelszerződés a második fél év elejéig, összesen 2,3 milliárd forint értékben, vagyis egy hitelfelvevőre 3,4 millió forint jutott.

A lapunk körkérdésére válaszoló többi hitelintézet szerint is jelentős az érdeklődés a CSOK iránt, a befogadott igénylések, illetve a szerződéskötések száma azonban viszonylag alacsony. Eddig több mint 13 ezren kérhettek hitelt a kedvezmény mellé – legalábbis az OTP Bank válasza alapján, amely szerint a CSOK-igénylők fele őt választja, márpedig a legnagyobb hazai bank eddig 6716 kérelmet regisztrált.

Az OTP becslését látszik alátámasztani, hogy Dömötör Csabának, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkárának július végi közlése szerint a hazai pénzintézeteknél összességében közel 12 ezren igényelték a CSOK-ot, mintegy 32 milliárd forint értékben. Azóta csaknem egy hónap eltelt, és – mint a Budapest Banknál hangsúlyozták – a folyósítás, csakúgy, mint az ügyletek elbírálása, folyamatos. Érdekes, hogy míg az OTP és az MKB Bank szerint az emelkedő lakásárak miatt egyrészt többen igényelték a CSOK-ot, másrészt az átlagos hitelösszegek is nőttek, addig a Takarékbanknál ezt az összefüggést egyáltalán nem érzékelik.

A legtöbb igénylést az OTP-nél Pest és Hajdú-Bihar megyében, valamint Budapesten nyújtották be. Egyelőre az egy- és kétgyermekes kérelmezők dominanciájáról számoltak be a hitelintézetek, de az új lakások elkészültével a három- és többgyermekesek növekedésére számítanak.

Zömmel használt lakások vásárlásához kérnek hitelt a CSOK-osok, a CIB-nél például mintegy 60 százalékos arányban (az ő ügyfeleik 35 százaléka építkezéshez, három százaléka ingatlanbővítéshez használja a támogatást, csak valamivel több mint két százalékuk vesz új lakást).

Az építési engedélyek kiadása idén meglódult, a KSH adatai szerint 2016 első felében annyi volt a számuk, mint 2015-ben összesen. Ám az új lakások felépítését figyelembe véve az UniCredit még nem számít az ilyenekhez igényelt támogatások számának jelentős növekedésére, és a többi hitelintézet is legkorábban 2017-től vár kiugrást.

Óvatos becslések

Az OTP Bank elég tágasan, 20–40 ezer közé becsüli azoknak a számát, akik az idén CSOK-ot igényelhetnek a hazai hitelintézetektől, a hozzájuk kapcsolódó hitelek összege azonban szerinte meghaladhatja a 60 milliárd forintot. Ez alig valamivel több mint a 10 százalékát teheti ki a bankok várakozásai szerint az idén összesen 500 milliárdos értékben folyósítandó új lakáshiteleknek.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.