Egy héttel azt követően, hogy a Világgazdaság megírta: a König Bank internetes apróhirdetésében azt állítja, hogy „Közép-Európa legnagyobb privátbankja, amely ágazatspecifikus projektfinanszírozással foglalkozik, várja már meglévő vagy engedélyeztetett projektek tulajdonosait 5-200 millió euró összeghatárig”, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) piacfelügyeleti eljárást indított ellene. Ugyancsak jegybanki eljárás indult a König budapesti címére bejegyzett Király Arany és Gyémánt Zálogház Kft. ellen is, ugyanis azonos a tulajdonosuk. Egyúttal az MNB azonnali hatállyal megtiltotta a társaságoknak, hogy bármely jegybanki engedélyhez vagy bejelentéshez kötött tevékenységet jogosulatlanul végezzenek.
A König Bankot ugyanis anélkül jegyezte be a cégbíróság május elején, hogy ahhoz előzetesen engedélyt kért volna az MNB-től, márpedig csak ezt követően viselheti egy vállalkozás a bank nevet. E mulasztás miatt az MNB törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett a cégbíróságnál, arra hivatkozva, hogy a hatályos cégtörvény szerint egy vállalkozás elnevezése „nem kelthet olyan látszatot, ami – különösen a cég tevékenységi körét és a választott cégformát illetően – megtévesztő”.
Meglehet, az eljárás arra is kiterjed majd, hogy a König Bankot alapító szigetbecsei Benke Jánosné milyen forrásból emelte az ötmillió forintos indulótőkét 33 milliárdra – alig tizenhárom nappal a cégbírósági bejegyzést követően –, ami ötmilliárddal több az OTP Bank alaptőkéjénél. Benkéné másik ismert – egy győri magánszeméllyel közösen tulajdonolt – vállalkozása, a Király Arany és Gyémántház Zálog saját tőkéje ugyanis 2015 végén mindössze 320 millió forintra rúgott.
Az alapító pénzügyi hozzáértését megkérdőjelezi, hogy eddig egészen más területeken vállalkozott. Másodmagával 2007-ben először egy kifőzdét nyitott Szigetbecsén, majd ugyanott egy számítógép-üzemeltető céget, ma már azonban egyik sem működik. Mindkettőt végelszámolták, a kifőzdét működtető betéti társaság már nem is szerepel a cégnyilvántartásban, az informatikai cég kényszertörlése azonban még nem fejeződött be. Benkéné „királyi” vállalkozásain kívül már csak a 2014 októberében Tóth Zoltánnal közösen, 30 millió forinttal gründolt, szentendrei Központi Cukor Nonprofit Kft. működik, ám az – amint a neve is mutatja – cukor- és édesség-nagykereskedelemmel foglalkozik.
Piacfelügyeleti eljárása során az MNB azt kívánja megállapítani, hogy a König Bank, illetve a Király Zálogház végez-e vagy végzett-e üzletszerűen jegybanki engedély vagy bejelentés nélkül a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló törvény szerinti pénzügyi szolgáltatási tevékenységet. Egyúttal a felügyelet felhívta a figyelmet, hogy a pénteki végzései nem érintik a társaságok befektetőkkel szemben fennálló, már átvett befektetésekkel összefüggő visszafizetési kötelezettségét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.