Szinte korlátlanul enyhítette a bíróság Jerome Kerviel, a Société Générale francia nagybank egykori brókerének pénzbüntetését. A munkaadójának 2008 januárját megelőzően végrehajtott, 50 milliárd eurót megmozgató tiltott határidős ügyleteivel összesen 4,9 milliárd eurós veszteséget okozó kereskedőnek a másodfokú, jogerős ítélet szerint nem a kárt, hanem annak 0,02 százalékát, azaz egymillió eurót kell megtérítenie. Vagy azt sem, ha jól alakulnak a dolgai, hiszen az ex-bróker júniusban már megnyert egy munkaügyi pert jogszerűtlen módon történt kirúgása miatt és még három pere függőben van. Ügyvédje, David Koubbi, szerint a „szociális halálos ítélettel”, amit a 4,9 milliárdos kártérítés jelent, az egymilliós összeg a még menedzselhető kategóriába tartozik. Meglepő módon Jean Veil, a bank ügyvédje is elégedetten nyilatkozott, mivel az egymillió eurót könnyebben megkaphatják majd, mint annak ötvenszeresét. A büntetés mértékét emberközelbe, a közvélemény számára értelmezhető szintre hozta a bíróság – tette hozzá.
A versailles-i bíróság indoklása szerint kizárt, hogy Kerviel saját szakállára, felettesei tudta nélkül dolgozott volna, s a harmadik legnagyobb francia banknak, a megfelelő belső ellenőrzés hiányának múlhatatlan felelőssége van abban, hogy a balsikerű üzletelés sokmilliárdos veszteségbe fulladt, s a botrány kipattanásakor a pénzpiacokat is megrázta. A bíróság Kerviel büntetőjogi felelősségét az ügyben nem vonta kétségbe. A férfit 2010-ben ítélték el, de három éves börtönbüntetéséből csak öt hónapot kellett leülnie. Sohasem tagadja bűnösségét, azt, hogy hamis ügyletekkel próbálja eltüntetni a veszteségeket, de mindvégig azt állította, hogy főnökei falaztak neki: amíg szép nyereséget termelt a kereskedői jogosultságát nagyságendekkel meghaladó tételek mozgatásával, addig hallgatólagosan engedték ügyködni, de amikor beütött a krach, azonnal kihátráltak mögüle. A bíróság értékelése szerint gyakorlatilag bűnpártolást követtek el a Société Générale illetékesei, amikor hagyták a különben igen tehetségesnek tartott, szegénysorból felemelkedett brókert szabadon tevékenykedni. A belső ellenőrzés és a kockázatkezelés durva hiányosságait a bank is kénytelen volt korábban elismerni, emiatt 4 millióra bírságolta a francia pénzügyi felügyelet – emlékeztet a The New York Times.
Ennél azonban sokkal többe kerülhet a bank számára a pénteken kihirdetett, a bank felelősségét kimondó ítélet. A júniusi munkaügyi per után ugyanis Christian Eckert pénzügyminiszter kilátásba helyezte, hogy mostani ítélettől teszik függővé a bank számára biztosított adókedvezmény sorsát. A Société Générale az őt ért veszteségei kapcsán 2,2 milliárd euró adókedvezmény vett igénybe a botrány után, ezt részben vagy teljes egészében vissza kell majd fizetnie az államnak – a mostani verdikt ugyanis ebbe az irányba mutat.
Maga Kerviel eközben átállt a „világos oldalra”: 2014-ben Párizsból Rómába zarándokolt, hogy tiltakozzon a pénzvilág zsarnoksága ellen, ekkor fogadta őt Ferenc pápa is. Ügyéről könyvet írt, sztoriját az idén Outsider címmel filmre vitték.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.