A jegybanki kamatdöntő ülés előtt egy nappal kritikus technikai szint közelében tartózkodik a japán jen dollárral szembeni árfolyama. Egy merész monetáris lazító intézkedéssel a központi bank „lekenyerezhetné” a piacot, és segíthetne a devizának kitörni a csökkenő trendcsatornából, vagyis végre megfordulhatna az év eleje óta tartó, nem kívánt felértékelődés. Ha ez elmarad, és ismét csalódást okoz a központi bank, akkor rövid időn belül a 100-as szint, illetve egy újabb hároméves csúcs is kilátásba kerülhet.
Idén már többször is csalódást okozott a japán jegybank azzal, hogy nem hajtott vége olyan jelentős monetáris lazítást, amit a piaci szereplők látni szerettek volna. Egyre több elemző gondolja úgy, hogy a jegybank azért nem lépett, mert egyszerűen már nem tud, „muníciója” kifogyóban van.
A csökkenő trendcsatorna teteje 103-nál húzódik: ez nagyon erős ellenállási szintet jelent, amit már több meghiúsult gyengülési kísérlet is bizonyít. A jelenlegi helyzetet azonban érdekessé teszi, hogy az 50 napos mozgó átlag „kilaposodott”, amire év eleje óta nem volt példa. Ez jól mutatja, hogy a jen eddig megállíthatatlannak vélt erősödése veszített dinamikájából.
Technikai szempontból tehát az elmúlt hónapokban egyszer sem került ilyen közel az árfolyam a kitöréshez, ahhoz viszont, hogy ez megvalósuljon, egy vártnál agresszívabb monetáris lazító intézkedésre lenne szükség a jegybank részéről, legyen az egy újabb kamatvágás vagy az eszközvásárlási program kibővítése. Az persze kérdés, hogy képes-e rá, vagyis van-e még „töltény a tárban”.
Ha sikerül valami meglepőt húzni, akkor végre kitörhet a jen a csökkenő trendcsatornából. A következő akadályt a 104-es szinthez közelítő 100 napos mozgóátlag jelentené. De ha ismét csalódást okoz a japán jegybank, az a helyi deviza hirtelen erősödését okozhatná, mint ahogy július közepén is történt. Ebben az esetben irány a 100-as szint, illetve egy új, közel hároméves csúcs is kilátásba kerülhet. Ez azért rossz hír a japán döntéshozók számára, mert az alacsony inflációval és gyenge növekedéssel küzdő gazdaságnak égető szüksége van a gyenge jenre. Bár a hivatalos jegybanki kommunikáció nyíltan sosem ismerte el, az elmúlt évek monetáris lazító lépéseinek közvetett célja a deviza leértékelése volt, ez adta a gazdaságpolitika egyik legfontosabb alappillérét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.