BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A lengyelek már érzik a zuhanó font hatását

Visszaesett a külföldről Lengyelországba utalt jövedelmek értéke a font zuhanása miatt. Az elemzők szerint, ha gyenge marad a brit fizetőeszköz, akkor az a zlotyra is nyomást gyakorolhat a következő hónapokban

Érezhetően gyengült pénteken a lengyel zloty, miután a lengyel hatóságok közlése szerint augusztusban 1,05 milliárd euró volt a folyó fizetési mérleg hiánya a várt 331 millió euróval szemben. A Commerzbank hétfői elemzése szerint ez részben a külkereskedelmi egyenlegnek volt köszönhető, ami önmagában 420 millió euróval lett rosszabb a várakozásoknál. Emellett az uniós források áramlása és a költségvetési hiány is befolyásolták a statisztikát.

A Commerzbank ugyanakkor egy érdekes megállapítást is megfogalmazott a hét elején: a német bank szakemberei szerint a font utóbbi hónapokban mutatott esése is negatívan befolyásolhatta a lengyel fizetési mérleg adatát, mivel emiatt jelentősen csökkenhetett a Nagy-Britanniában dolgozó lengyelek által hazautalt összeg értéke euróban és zlotyban. Az utóbbi három hónapban a font közel 10 százalékkal zuhant a zlotyval szemben, így aki például fixen havonta 100 fontot utal haza a családtagoknak Nagy-Britanniából, az az átváltás után a népszavazás előtt még 580 zlotyval járult hozzá a családi kasszához, most viszont ugyanez az összeg már 480 zlotyt sem ér. Az elemzők szerint ennek hatása pedig már a fizetési mérlegben is meglátszik. A logika alapján egyébként a magyar fizetési mérlegben is megmutatkozhat majd ez a hatás, egy­előre az augusztusi statisztikában nem látszott a munkajövedelmek visszaesése, bár a jegybank havi adatai nem túl megbízhatóak.

A gyenge font hatása miatt egyébként a Commerzbank arra számít, hogy ha a brit deviza nem tér magához, akkor a zloty is nyomás alatt maradhat az euróval szemben, így a jelenlegi 4,32 körüli szintről hamarosan ismét 4,35 felé indulhat az árfolyam. Persze nem csak a font esése szól a zloty ellen, a fizetési mérleg más okok miatt is romolhat. Eddig például az energiaárak esése támogatta a külső egyensúlyt, most viszont ez lassan megfordulhat.
A fentieket még súlyosbíthatja a lengyel kormány és az Európai Unió rózsásnak egyáltalán nem nevezhető kapcsolata. A Szydlo-kabinet tavaly novemberben került hatalomra, azóta folyamatosak a súrlódások Brüsszellel.

Az Európai Bizottság véleménye szerint a lengyel alkotmány módosítása veszélyezteti a demokráciát, a vizsgálat pedig végső soron akár az uniós források megvonásához vezethet. A Commerzbank szerint a lengyel kormány nem fogja beadni a derekát, és nem hozza meg a várt módosításokat, inkább arra játszik majd, hogy egyetlen tagállam (például Magyarország) is megvétózhatja a brüsszeli döntést. Ez azonban tovább élezheti Brüsszel és Varsó viszonyát, könnyen lehet, hogy az Európai Bizottság más utat talál majd, hogy pénzt tudjon elvonni Lengyelországtól. Ez a politikai kockázat pedig szintén a zloty gyengülése felé mutathat a következő hónapokban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.