„A Deutsche Bank sosem volt ennyire stabil az elmúlt két évtizedben, mint most” – ezt John Cryan vezérigazgató hangoztatta a dolgozóknak szánt, de nyilvánosságra került memorandumban péntek délután, azt követően, hogy a legnagyobb, magánkézben lévő német pénzintézetet sokan már a 2008 szeptemberében összeomlott, s a pénzügyi világválság kirobbanásához a gongot megkondító amerikai Lehman Brothershez kezdték hasonlítani. „A bizalom minden banki tevékenység alapja, s ezt a bizalmat próbálja most pár piaci szereplő aláásni” – tette hozzá, utalva azokra a fedezeti alapokra, amelyek a bank megrendült helyzetét kihasználva árfolyamesésre spekuláltak – és nyertek.
A likviditáshiányra való hivatkozás azonban fals, hiszen – mint azt John Cryan aláhúzta – a Deutsche Bank likviditási tartalékaiban 215 milliárd dollárnál is több van, ez pedig extrém nagy puffert jelent. A bank azóta került a figyelem és az aggodalom középpontjába, hogy a washingtoni igazságügyi minisztérium két hete 14 milliárd dolláros kártérítési kötelezettséget akasztott a nyakába, még a 2008-as válság idején általa is forgalmazott, fedezet nélküli, „mérgezett” jelzálogpapírok terítése miatt. A bank közölte, hogy ennyit nem fizet, s most Cryan is megerősítette, hogy a tárcának ésszerű szintre kell leszállítania követelését, ami a többi, már megbüntetett bank esetében gyakorlatilag harmadolást jelentett. (A bank 6,17 milliárd dolláros tartalékot különített el a bírságokra.)
A vezérigazgató szerint az sem igaz, hogy Angela Merkel kancellárnál a bank megsegítését kezdeményezték volna. A Bildnek leszögezte: nem terveznek tőkeemelést, az adófizetők pénzén történő bankmentés pedig szóba sem jöhet. A korábban kiszivárgott hírek szerint Merkel kategorikusan elzárkózott a bank kisegítésétől. A bankot tavaly nyár óta irányító John Cryan a kockázatos és veszteséges üzletágak leépítésével, több tízezres elbocsátásokkal próbálja növekedési pályára állítani a hitelintézetet.
Erőfeszítései dacára az idén még veszteséges maradhat a Deutsche Bank, jövőre azonban már fordulhat a kocka. Egyelőre azonban az „elemekkel” is meg kell küzdenie, közte a Nemzetközi Valutaalappal, amely júniusban a Deutsche Bankkal azonosította a világ bankrendszerére leselkedő legnagyobb veszélyforrást. Amit Jaret Seiberg szerint csak fokoz az irracionális washingtoni 14 milliárdos követelés. A Cowan pénzügyi szolgáltató igazgatója a CNBC-nek elmondta, hogy ez a bank destabilizálását eredményezné, s egy új pénzügyi világválság kirobbanásához vezethet. Ez is egy vad feltételezés, mások úgy látják, hogy ha fokozódik a helyzet, a Deutsche egy fúzióval végleg rendezi a problémáit.
A csütörtök tőzsdei gyásznap volt a bank életében, de pénteken Cryan megnyugtató szavainak is köszönhetően 13 százalékos száguldással 11,6 euróig jött vissza az árfolyam, amely az évet még 21,5 eurón nyitotta. A bank piaci értéke most 15 milliárd euróra tehető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.