Év eleje óta 44,64 százalékot esett a legnagyobb német bank, a Deutsche Bank részvényének árfolyama: az aggodalmak akkor tetőztek, amikor az USA igazságügy-minisztériuma szeptember 16-án jelzálogfedezetű értékpapírok szabálytalan értékesítése miatt 14 milliárd dolláros büntetést helyezett kilátásba. Mióta szóba került, hogy ezt csak tőkeemelés árán lehet kifizetni – a német állam pedig nem menti meg őket –, újabb közel 5 százalékot esett a Deutsche Bank árfolyama.
A bank vesszőfutása – más, például az olasz pénzintézetek stabilitásával kapcsolatos kételyek mellett – lehúzta az európai részvénypiacokat is, így a régióban befektető, Magyarországon kezelt lakossági részvényalapok sem teljesítettek eddig idén túl jól. A legjobb esetben épphogy pluszban van, míg a legrosszabb esetben akár 10 százalék fölötti veszteséget is elszenvedhetett az, aki itthon kezelt, az EU bankjainak részvényeibe is fektető alapba tette a pénzét.
Jó hír viszont, hogy a Deutsche Bank mélyrepülését meg tudtuk úszni. A fejlett európai részvényalapok Deutsche Bankban való közvetlen kitettsége viszonylag alacsony, a vizsgált alapok közül a Generali Arany Oroszláné a legnagyobb, az is mindössze 1,16 százalék. Vannak mások, mint a Concorde Hozamkereső – amely január közepétől működik részvényalapként –, az Erste Európai Részvény, a K&H Unió vagy a Pioneer Selecta, amelyek a Concorde kivételével teljes egészében más alapokba fektetnek, a mögöttes alapok pedig tartalmaznak számos bankrészvény-befektetést (például a DJ Euro Stoxx Bank 50 egészét, a KBC Index Fund 19,1 százalékát európai bankrészvények alkották).
Általánosságban elmondható, hogy a jelentős bankrészvény-kitettséget tartalmazó alapok voltak azok, amelyek eddig a legrosszabban teljesítettek idén; az Erste Európai Részvény mögöttes alapja, az ESPA Stock Europe a Deutsche Bankon kívül például az UniCredit, a Credit Suisse, a BNP Paribas papírjait is tartja, de van benne bankrészvényeket vásárló ETF is. Az alap eddig idén több mint 10 százalékos veszteséget szenvedett el, ebből 9,76 százalékot a Deutsche Bank bírságának híre előtt, 0,74 százalékot pedig utána szedett össze. A szintén jelentős banki értékpapír-kitettséggel rendelkező Generali Arany Oroszlán is alulteljesítő volt idén, a szeptemberi bírságig 9,81 százalékot vesztett az alap, azután viszont 0,03 százalékot emelkedett. Nem volt túl kedvező az idei év a Pioneer Selecta számára sem, ez más pioneeres alapokba fektet, így részben szintén tartalmazhat pénzintézeti részvényeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.