BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A gyógyszergyártóknak fájna Clinton győzelme

Hillary Clinton győzelme után sokan eladhatják a papírjaikat, és árfolyamesés jöhet az egészségügyi szektorban. Ha Trump nyer, a hadiipari papírok árfolyama emelkedhet.

A tőzsdézők is szorosan követik az amerikai elnökválasztást. Nem mindegy ugyanis, ki kerül a világ legerősebb gazdaságának az élére. Hillary Clinton győzelme például arra késztethet sokakat, hogy eladják azokat a befektetéseiket, amelyeken sokat nyertek az elmúlt időszakban – mondja Czachesz Gábor, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója. Az egykori first lady ugyanis azt tervezi: a korábbinál magasabb adókkal sújtja majd a tőkejövedelmeket. Bár Hillary Clinton győzelme esetén nem várhatók igazán komoly tőzsdei mozgások, az egészségügyi, gyógyszergyári szektor részvényeit negatívan érintheti, ha a demokrata elnökjelölt nyeri a választást. „Ezek az ágazatok sokak szerint arcátlan profitot tettek zsebre az elmúlt években, ezért a működésüket Clinton várhatóan szigorúbban fogja szabályozni” – mondja Czachesz.

Donald Trump fő gazdaságpolitikai törekvése, hogy csökkentené az adókat, a szakember szerint alapvetően semleges hatással van a részvénypiacra. A hadiipari cégekre viszont kedvezően hathat, hogy a republikánus elnökjelölt arra akarja rávenni a NATO-tagállamokat, növeljék a védelmi kiadásaikat. Negatívan érintheti viszont Trump protekcionális gazdaságpolitikája az olcsó kínai importon sokat kereső cégek, például a Walmart üzlethálózat részvényeit. Sokkal nagyobb probléma, hogy Trump – legalábbis a politikai kommunikációban – nem riad vissza a hirtelen irányváltásoktól. Éppen ezért az ő győzelme esetén a kockázati prémium általános növekedése sem lenne meglepő, ami a részvényárak további lemorzsolódását jelentené.

Az elmúlt évtizedekben egyébként az amerikai elnökválasztás előtti napokban általában emelkedtek a tőzsdék. A CNBC által összegyűjtött adatok szerint 1928 óta átlagosan 1,8 százalékot emelkedett az S&P 500 index a választást közvetlenül megelőző héten. Ezúttal más a helyzet, a New York-i tőzsdeindex múlt kedd óta inkább mínuszban van, bár néhány nap még hátravan a választásig, illetve az eredmények ismertetéséig. Az elmúlt 88 évben csupán kétszer fordult elő, hogy a választást megelőző héten esett az amerikai tőzsde. 1968-ban, Richard Nixon megválasztása előtt 0,2 százalékos mínuszba került az S&P 500, majd 1988-ban, George H. W. Bush győzelme előtt volt egy 1,4 százalékos esés. A legnagyobb rali Barack Obama 2008-as megválasztását előzte meg, azon a héten 6,9 százalékot emelkedett a részvénypiac.

Sok elemző számít arra, hogy az elnökválasztás után rali lesz a tőzsdéken. A MarketWatch több okot is felsorol, amiért a részvénypiac emelkedésére lehet számítani a következő napokban, hetekben. Az amerikai gazdasági eredmények stabilak, a jegybank szerepét betöltő Fed pedig november elején közölte: a decemberi üléséig nem emel kamatot. A piac egyébként 74 százalékos esélyt lát arra, hogy a jövő hónapban negyed százalékponttal emelkedik az amerikai irányadó ráta. A harmadik negyedéves vállalati eredmények jók lettek, a New York-i tőzsdén lévő cégek körülbelül háromnegyede már publikálta a számait, és 55 százalékuk a várakozások fölött teljesített. A negyedik ok, hogy a várakozások túlságosan pesszimisták, ez megváltozhat. Végezetül ha kiderül a választás eredménye, megnyugszanak a kedélyek, ami felpattanást hozhat a részvénypiacokon.

A CNBC összesítése szerint egyébként a választást követő hetek pontosan felében esett, és a másik felében emelkedett a New York-i tőzsdeindex. A legnagyobb bukások Harry S. Truman 1948-as és Obama 2008-as megválasztása után jöttek, mindkét esetben több mint 10 százalékot estek a tőzsdék egy héten belül. A legnagyobb emelkedést George W. Bush 2004-es győzelme után mérték a New York-i piacon: csaknem 3 százalékot emelkedett az index.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.