Kora délután átlépte a BUX-index a lélektani határt: 30 ezer pont fölé emelkedett a mutató. Igaz, azóta lejjebb került az index, de így sincs messze a 30 ezertől.
Visszaigazolják-e a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) szereplő cégek harmadik negyedéves adatai az utóbbi hetek árfolyamcsúcs-döntögetéseit, melyek a 30 ezer pontos lélektani határ közelébe tolták a BUX-indexet? Talán ez a legizgalmasabb kérdése a héten idehaza is elinduló gyorsjelentési szezonnak, mivel az eredmények, s főként a menedzsment várakozásai alapján levonható következtetések alapvetően befolyásolhatják, merre mennek tovább a jegyzések.
A befektetők által leginkább figyelt, a BÉT forgalmának csaknem 98 százalékát adó négy blue chip – az OTP, a Mol, a Magyar Telekom és a Richter – közül a hosszú hétvége miatt háromnaposra szűkült kereskedési héten a Mol biztosan jelent, de a Világgazdaság értesülései szerint a Richter is előrukkol majd július–szeptember közötti számaival. A Telekom és az OTP viszont a jövő hétre marad.
A magát regionális energetikai multiként meghatározó Mol helyzetét könnyíti, hogy az idén már nem terhelték akkora leírások, mint 2015 utolsó negyedévében. A mostani gyorsjelentés többek között arra is választ adhat, megmaradt-e a cég két legfontosabb szegmense, vagyis a feldolgozás-kereskedelem és a kutatás-termelés április–június között tapasztalt lendülete, valamint hogy sikerült-e javítania helyzetén a három hónappal korábban csalódást hozó – igaz, a Mol-csoporton belül kevésbé hangsúlyos – gázüzletágnak.
A Richtertől bevétel és nettó profit frontján is szép növekedést vár a KBC Equitas, ám a legnagyobb hazai gyógyszercég üzemi eredménye az egy évvel korábbi magas bázis miatt visszaeshet. Mostani gyorsjelentését azért figyelik a szokottnál is nagyobb érdeklődéssel, mert az először tartalmaz majd teljes negyedéves számokat a cariprazine hatóanyagú amerikai Vraylar értékesítéseiről is. Ezzel hozzák összefüggésbe elemzők, hogy a 40 milliárd dollárt kezelő amerikai Harding Loevner befektetési társaság a napokban 5 százalék fölé emelte részesedését a Richterben.
Továbbra is pozitívak a Telekom háttérben zajló folyamatai, ráadásul a menedzsment megerősítette a korábban kitűzött éves eredmény- és osztalékcélját. Ám a globális monetáris politika változása ronthatja a hazai távközlési papírok kilátásait. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed várható kamatemelése az amerikai és német kötvényhozamokat is megugrasztotta, s e tendencia a magyar tízéves hozamokat is feljebb húzhatja. Márpedig elemzők számításai szerint minden 1 bázispontos emelkedés 0,6-0,7 forinttal csökkentené egy Telekom-részvény elméleti értékét.
Régiós és európai szinten sem számít drágának az OTP papírja, abból kiindulva, hogy a következő két évben javul a bank eredményessége, illetve csökkennek a kockázati költségei. A hazai lakáspiac tavasztól várható felpörgéséből jócskán profitálhat az OTP, ahogy a legfontosabb piacain mutatkozó kedvező makrogazdasági környezetből is. Annak pozitív hatása már érződött a bankpapírok 8000 forint felé közelítő tőzsdei jegyzésében, hogy az amerikai Standard & Poor’s másfél hónapja bóvliból a befektetésre ajánlott kategóriába emelte Magyarországot. S ha pénteken a Moody’s is így tesz, akkor az OTP árfolyama akár 8600 forintig is felmehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.