BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Átlépte az álomhatárt a pesti tőzsde!

A Richter és a Mol harmadik negyedéves gyorsjelentéseivel a héten induló hazai szezon legnagyobb tétje: vajon az eredmények hatására áttöri-e végre a BUX a 30 ezer pontos lélektani határt? Kora délután megkaptuk a választ, meglett a 30 ezer pont.

Kora délután átlépte a BUX-index a lélektani határt: 30 ezer pont fölé emelkedett a mutató. Igaz, azóta lejjebb került az index, de így sincs messze a 30 ezertől.

Visszaigazolják-e a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) szereplő cégek harmadik negyedéves adatai az utóbbi hetek árfolyamcsúcs-döntögetéseit, melyek a 30 ezer pontos lélektani határ közelébe tolták a BUX-indexet? Talán ez a legizgalmasabb kérdése a héten idehaza is elinduló gyorsjelentési szezonnak, mivel az eredmények, s főként a menedzsment várakozásai alapján levonható következtetések alapvetően befolyásolhatják, merre mennek tovább a jegyzések.

A befektetők által leginkább figyelt, a BÉT forgalmának csaknem 98 százalékát adó négy blue chip – az OTP, a Mol, a Magyar Telekom és a Richter – közül a hosszú hétvége miatt háromnaposra szűkült kereskedési héten a Mol biztosan jelent, de a Világgazdaság értesülései szerint a Richter is előrukkol majd július–szeptember közötti számaival. A Telekom és az OTP viszont a jövő hétre marad.

A magát regionális energetikai multiként meghatározó Mol helyzetét könnyíti, hogy az idén már nem terhelték akkora leírások, mint 2015 utolsó negyedévében. A mostani gyorsjelentés többek között arra is választ adhat, megmaradt-e a cég két legfontosabb szegmense, vagyis a feldolgozás-kereskedelem és a kutatás-termelés április–június között tapasztalt lendülete, valamint hogy sikerült-e javítania helyzetén a három hónappal korábban csalódást hozó – igaz, a Mol-csoporton belül kevésbé hangsúlyos – gázüzletágnak.

Jelzésértékű lehet, hogy a Mol legnagyobb leányvállalata, a horvát INA olajipari vállalat az első kilenc hónapban az egy évvel korábbinál 26 százalékkal kevesebb, 11 milliárd kuna (452 milliárd forint) nettó bevételt ért el, ugyanakkor a nettó nyereség egyszeri tételek nélkül 457 millió kuna (18,7 milliárd forint) volt. Ez egymillió kunával több, mint tavaly ugyanebben az időszakban volt – közölte a cég pénteken. Az INA menedzsmentje jelezte, hogy tekintettel a kedvezőtlen környezeti hatásokra, tovább kell csökkenteniük a beruházási és üzemeltetési költségeket.

A Richtertől bevétel és nettó profit frontján is szép növekedést vár a KBC Equitas, ám a legnagyobb hazai gyógyszercég üzemi eredménye az egy évvel korábbi magas bázis miatt visszaeshet. Mostani gyorsjelentését azért figyelik a szokottnál is nagyobb érdeklődéssel, mert az először tartalmaz majd teljes negyedéves számokat a cariprazine hatóanyagú amerikai Vraylar értékesítéseiről is. Ezzel hozzák összefüggésbe elemzők, hogy a 40 milliárd dollárt kezelő amerikai Harding Loevner befektetési társaság a napokban 5 százalék fölé emelte részesedését a Richterben.

Továbbra is pozitívak a Telekom háttérben zajló folyamatai, ráadásul a menedzsment megerősítette a korábban kitűzött éves eredmény- és osztalékcélját. Ám a globális monetáris politika változása ronthatja a hazai távközlési papírok kilátásait. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed várható kamatemelése az amerikai és német kötvényhozamokat is megugrasztotta, s e tendencia a magyar tízéves hozamokat is feljebb húzhatja. Márpedig elemzők számításai szerint minden 1 bázispontos emelkedés 0,6-0,7 forinttal csökkentené egy Telekom-részvény elméleti értékét.

Régiós és európai szinten sem számít drágának az OTP papírja, abból kiindulva, hogy a következő két évben javul a bank eredményessége, illetve csökkennek a kockázati költségei. A hazai lakáspiac tavasztól várható felpörgéséből jócskán profitálhat az OTP, ahogy a legfontosabb piacain mutatkozó kedvező makrogazdasági környezetből is. Annak pozitív hatása már érződött a bankpapírok 8000 forint felé közelítő tőzsdei jegyzésében, hogy az amerikai Standard & Poor’s másfél hónapja bóvliból a befektetésre ajánlott kategóriába emelte Magyarországot. S ha pénteken a Moody’s is így tesz, akkor az OTP árfolyama akár 8600 forintig is felmehet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.