Egyre gyorsabb ütemben szabadulnak meg a bankok a nem teljesítő lakossági hitelektől. Erre lehet következtetni abból, hogy a jegybank friss adatai szerint szeptember végén a nem teljesítő – vagyis 90 napon túl késedelmes – hitelek állománya már csupán 875 milliárd forint volt. Ez több mint 180 milliárd forinttal kevesebb az egy évvel korábbinál, és csaknem 370 milliárddal marad el a két évvel ezelőtt beállított rekordtól. A bedőltnek tekinthető hitelek aránya így a lakosságnál már csupán 16,18 százalék, ami négyéves mélypontnak felel meg. A portfólió javulásában persze a hitelfelvételek növekedése is szerepet játszott. A lakosság az utóbbi hónapokban már több kölcsönt vesz fel, többet, mint amennyit törleszt, az új hitelportfóliók minősége pedig kiváló. A valamivel több mint 5400 milliárd forintnyi háztartási hitelből jelenleg 3967 milliárd forintnyi fut késedelem nélkül.
A jegybank azonban a hitelezés fokozásán túl azt is elvárja, hogy a bankrendszer ne görgesse a végtelenségig tovább az évek óta bedőlt hiteleket. Ennek pedig a hitelintézetek lassan eleget is tesznek. A piaci kamatozású, forintalapú lakáshiteleknél – ezek közé tartozik a forintosított devizahitelek döntő része is – komoly portfóliótisztítás zajlik. Egyetlen év alatt 60 milliárd forinttal csökkent a bedőlt hitelek volumene, és ebben még nincs benne az a pakett, amit nemrég az Erste eladott az Intrum Justitia követeléskezelőnek. Jelenleg nem egészen 290 milliárd forintnyi 90 napon túl késedelmes piaci kamatozású lakáshitel van a hazai bankrendszerben, ez azt jelenti, hogy 13,1 százalék a lakáshiteleken belül a bedőltek aránya. A hagyományosan jónak számító támogatott forinthitel-portfóliók is tovább javultak. A nem teljesítő hitelek aránya ebben a szegmensben 3,65 százalékosra csökkent, ez is több mint négyéves mélypont.
A bedőlt szabad felhasználású jelzáloghitelek is fogynak lassacskán. Bankrendszerszinten ez a portfólió nagyon rossz, a késededelmes hitelek aránya még mindig meghaladja a 30 százalékot, a mennyiségük pedig a 446,7 milliárd forint. Az elmúlt 12 hónapban azonban javult a helyzet: a hitelintézetek mérlegéből több mint 76 milliárd forintnyi bedőlt jelzáloghitel került ki. Hasonló a helyzet a gépjárműhiteleknél. A lakosság a jelek szerint új autók vásárlása miatt nem akar eladósodni, a teljes állomány ezért fogy. A bedőlt forinthitelek aránya így még mindig megközelíti a 25 százalékot.
Lényegesen sikeresebbek a pénzintézetek a személyi hitelállományok tisztításában. A 90 napon túl késedelmes kölcsönök aránya szeptember végére a forintalapú hiteleknél 7,8 százalékosra süllyedt, ilyen alacsonyan 2009 márciusa óta, amióta a jegybank vezeti a statisztikát, még egyszer sem állt. Ennek két oka van: egyrészt 12 hónap alatt a forintalapú bedőlt személyi hitelek csaknem egyharmadát kipörgették a bankrendszerből, másrészt az új hitelek felvétele is megindult. A késedelem nélküli forintalapú személyi hitelek állománya így egyetlen év alatt 27 százalékkal csaknem 250 milliárd forintra nőtt.
A nem teljesítő folyószámla- és a kártyahitelek is gyorsan apadnak. Előbbiek 17, utóbbiak csaknem 40 százaléka tűnt el egy év alatt. A kártyahitel- és a személyi hitelportfóliók tisztulásában is komoly szerepe lehet annak, hogy az Erstébe hamarosan beolvadó Citibank lakossági üzletágából a 90 napon túl késő állományok egy részét követeléskezelőknek adták át.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.