Nettó nyeresége csökkenéséről volt kénytelen beszámolni az olasz UniCredit bankcsoport a harmadik negyedévre. A 447 millió eurós adózott eredmény 11,8 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál, és az elemzők is többet vártak ennél mintegy 20 millióval. A legnagyobb olasz bankcsoport árfolyama így is 5,8 százalékkal tudott erősödni a gyorsjelentés közzététele után, amiben fontos szerepe lehetett annak, hogy a tőkehelyzete jelentősen javult. A CET1 tőkemegfelelési mutató szeptember végére 10,82 százalékra nőtt a június végi 10,33 százalékról, hála jórészt egyes érdekeltségek eladásának és ezzel a kockázatokkal súlyozott eszközérték csökkentésének. Ennek azért van különös jelentősége, mert az UniCredit a leggyengébben szereplő európai bankok között volt az Európai Bankhatóság idei stressztesztjén. (Az UniCredit megválik a Pioneer alapkezelő többségétől is, erre tegnapig lehetett ajánlatot tenni – az Il Sole 24 Ore című olasz gazdasági napilap értesülése szerint öt jelentkező közül választhat majd az igazgatóság.)
A működési bevétel 2,3 százalékkal 5,5 milliárd euróra nőtt, ez szinte teljes egészében a kereskedési bevételnek köszönhető a kihívásokkal teli környezetben – emelték ki a csoport közleményében. A kihívásokon azt is érthették, hogy az alacsony kamatkörnyezetben mind a nettó kamatjövedelmek, mind a díj- és jutalékbevételek visszaestek: előbbiek 2,6 százalékkal 2,85 milliárd euróra, utóbbiak 2,3 százalékkal 1,85 milliárdra. A nem teljesítő hitelek állománya egy év alatt 8 százalékkal 36,4 milliárd euróra apadt, ezek 52,6 százalékára képeztek céltartalékot.
A gyengébb harmadik negyedév ellenére az első kilenc hónapban az egy évvel korábbihoz képest 14,7 százalékkal 1,8 milliárd euróra nőtt a bankcsoport profitja, 1,5 százalékkal 17,1 milliárd euróra emelkedő bevétel mellett. Ez idő alatt is csökkentek a kamat-, illetve díjbevételek (nagyjából a harmadik negyedévihez hasonló mértékben), ám ezzel párhuzamosan a működési költségeket 4,2 százalékkal 9,8 milliárd euróra nyomták le, a költség-bevétel arány 3,4 százalékponttal 57,5 százalékra mérséklődött.
Az UniCredit kelet- és közép-európai divíziója összesen 420 millió eurós nyereséggel zárta a harmadik negyedévet, ebben jelentős szerepe volt a magyarországi érdekeltségnek, amelyet a közlemény Törökországgal együtt külön is kiemelt. A magyar leány profitja az egy évvel korábbihoz képest 95,9 százalékkal 65 millió euróra nőtt, a törökországié pedig 63,1 százalékkal 102 millióra. Pozitív eredményről számolhattak be Bulgáriában és Csehországban is, bár az utóbbiban elért 55 milliós profit kisebb az egy évvel korábbinál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.