Jó hírekkel fogadhatja az olasz UniCredit ma Londonban a stratégiai tervei meghallgatására összehívott piaci szereplőket: hétfőn kötelező érvényű megállapodást írt alá a francia Amundi vagyonkezelővel a Pioneer Global Asset Management eladásáról. A legnagyobb európai vagyonkezelőnek számító Amundi a vártnál többet, 3,545 milliárd eurót fizet a Pioneerért, amelytől az UniCredit még 315 millió euró rendkívüli osztalékot is kap. Az UniCredit vezérigazgatója, a korábban a francia Société Générale-nál dolgozó Jean-Pierre Mustier arról is megállapodott az Amundi-vezér Yves Perrier-vel, hogy a francia vagyonkezelő tíz évig hozzáférhet az UniCredit hálózatához Olaszországban, Németországban és Ausztriában.
A Pioneer értékesítésével az UniCredit Tier1 tőkemegfelelési mutatója 0,78 százalékponttal nőhet – közölte a legnagyobb olasz bank. A harmadik negyedév végén ez 10,82 százalék volt, azóta azonban megállapodtak a lengyelországi Bank Pekaóban lévő közel 33 százalékos részesedés eladásáról is, azért 2,4 milliárd eurót kapnak majd, ami 0,55 százalékpontos emelkedést jelent a Tier1-ben. A fentiek révén már csaknem a fele összejöhet annak a 13 milliárd eurónak, amit az UniCredit a korábban kiszivárgott hírek szerint a tőkeemelés összegeként be akar ma jelenteni.
Egyes források azt sem zárják ki – írta a Corriere della Sera –, hogy a sikeres értékesítések után ennél nagyobb összegű tőkeemelést jelent be a bank (2008–2012 között három lépcsőben már 14,5 milliárd euróval emeltek). Olasz banki elemzők értesülései szerint az UniCredit igazgatósága ezen túlmenően el akarja adni annak a részlegének egy részét, amelybe mintegy 20 milliárd eurónyi nem teljesítő hitelt szerveztek ki, valamint mintegy 7800 főt érintő létszámleépítést is terveznek.
Az olasz bankszektor megszilárdítását némileg beárnyékolja, hogy a Moody’s Investors Service negatívra változtatta hét olasz bank besorolásának kilátásait (az UniCredit nem szerepel köztük, a második legnagyobb olasz bank, az Intesa Sanpaolo viszont igen). A Banca Monte dei Paschi di Siena (MPS) bedőlése, illetve esetleges állami megmentése viszont most kevésbé tűnik fenyegetőnek: az MPS vezetése még egyszer nekifut az általa tervezett ötmilliárdos tőkeemelésnek. Ezt megkönnyíti, hogy a Paolo Gentiloninak adott kormányalakítási megbízással stabilizálódhat a népszavazás után megingó politikai helyzet – az egyetlen komoly privát befektető, a katari vagyonalap ettől tette függővé részvételét. A kulcs azonban az MPS kisbefektetőnek számító kötvénytulajdonosainak kezében van: a legújabb elképzelés szerint az intézményiek után ők is MPS-részvényre cserélhetnék papírjaikat (ez a csomag mintegy 2 milliárd eurót ér). Az alternatíva számukra az állami mentőakcióban való részvétel, ami viszont a kötvények névértékének csökkentésével járna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.