Tovább apadt tavaly a folyószámlahitelek állománya a háztartásoknál: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint november végén 388,5 milliárd forintot ért el a mennyiségük, ami 4,1 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál. Ezzel folytatódott a 2013 ősze óta tartó lassú, de szinte folyamatos leépülő trend. A folyószámlahitelek mennyisége 2013 szeptemberében érte el a csúcspontját, akkor több mint 460 milliárdos állományt regisztrált az MNB: azóta a hitelek bő 15 százaléka tűnt el a piacról.
A hitelek állományának csökkenésével párhuzamosan a rendelkezésre álló keretek kihasználtsága is mérséklődik: tavaly az első tizenegy hónapban valamivel több, mint 3570 milliárd forintot ért el, ami hozzávetőlegesen öt százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A visszaesés ugyanakkor láthatóan a hitelkártyák visszafogottabb használatával volt összefüggésben, hiszen azoknál több mint 9 százalékkal kevesebb volt az újonnan igénybe vett pénz mennyisége. (A teljes folyószámlahitel-állományon belül a hitelkártyákhoz kapcsolódó keretek adják a kisebb szeletet, arányuk 37,5 százalék környékén járt novemberben.)
A folyószámlahitelek lassú visszaszorulásának több oka is lehet. Az egyik az, hogy az elmúlt években csökkent a Magyarországon forgalomban lévő hitelkártyák száma. A jegybank adatai szerint tavaly, a harmadik negyedév végén 1,37 millió plasztikhoz kapcsolódott hitelkeret, ami 28 ezer darabos csökkenést jelentett az egy évvel korábbihoz képest. A másik fontos ok lehet, hogy a folyószámlákon tartott szabad pénzek mennyisége nagyon jelentősen megnőtt a tartósan alacsony kamatkörnyezet miatt, amiből az következik, hogy a háztartások ritkábban kényszerülnek arra, hogy mínuszba fordítsák egyenlegüket.
A harmadik – és egyáltalán nem elhanyagolható – ok pedig az, hogy a folyószámlahitelek a legdrágább konstrukciók közé tartoznak a lakossági piacon: a jegybank adatai szerint a folyószámlákhoz kapcsolt kereteknél átlagosan évi 21,5 százalékos kamatot számoltak el a pénzügyi szolgáltatók, míg a hitelkártyáknál picivel 31 százalék fölött járt az átlagos, szerződésben szereplő érték. (Más kérdés, hogy utóbbiaknál a kamatnak csak akkor van jelentősége, ha az ügyfél kicsúszik a kamatmentes időszakból, és nem tudja maradéktalanul visszafizetni a teljes felhasznált keretet.)
A folyamatos állománycsökkenés ellenére a folyószámlahitelek súlya nagyjából változatlan a lakossági piacon, hiszen a teljes torta is bő 4 százalékkal zsugorodott a novemberig tartó egy év alatt. Az egyes hiteltípusoknál ugyanakkor nagyon jelentősek az eltérések: miközben például a személyi kölcsönök és az áruvásárlási hitelek állománya két számjegyű bővülést mutatott, addig a gépjármű- és a szabad felhasználású jelzáloghiteleké nagyjából 17 százalékkal esett vissza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.