BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kölcsönből lett az ajándék

Bejöttek az akciók, sokan fizették hitelből a karácsonyi ajándékokat. Másfélszer-kétszer annyi személyi hitel fogyott több hitelintézetnél, mint tavaly, és a nullás THM-ű áruhitelért is sokan álltak sorba.

Sokan karácsonyoztak hitelből az év végén. A hitelintézetek beszámolói szerint sokkal többen és több kölcsönt vettek fel, mint 2015-ben. Akkor decemberben 13,2 milliárd forint személyi, 2,6 milliárd forint szabad felhasználású jelzálog- és 1,4 milliárd forint áruhitelt helyeztek ki a jegybank adatai szerint. Most karácsonykor egyedül a Providentnél nem robbant a hitelbomba a lapunknak nyilatkozó pénzügyi cégek közül: náluk a hiteligénylések darabszáma csökkent, igaz, az igényelt kölcsönösszeg mértéke általánosságban véve nőtt.

Az FHB-nál viszont az egy évvel korábbi időszakhoz képest csaknem a kétszeresére bővült a kihelyezés volumene. „A korábbi évek visszafogottabb költekezéséhez képest, úgy tűnik, ismét megindult a karácsonyi vásárlások hitelből történő finanszírozása” – mondják a bank szakértői, akik szerint a növekvő kihelyezés a gazdasági környezet és a jövőbeni kilátások javulása mellett elsősorban az egyre alacsonyabb hitelkamatoknak köszönhető.

A többi bank sem panaszkodhat az alacsony forgalomra. Az UniCredit Bank csaknem 20 százalékkal több fogyasztási hitelt nyújtott ügyfeleinek az előző év azonos időszakához képest. A CIB-nél 45 százalékkal nőtt a kihelyezett személyi hitelek mennyisége a karácsonyi időszakban, az ügyfelek átlagosan egymillió forintot vettek fel ötéves futamidővel. A kölcsönt vélhetően az alacsony kamatok tették kelendővé, 250 ezer forintos havi jövedelem és jóváírás mellett a hitelt mindössze 8,9 százalékos kamattal kínálta a CIB.

Az FHB-nál is körülbelül egymillió forintot vett fel egy átlagos ügyfél, ha személyi hitelről van szó, s 4-5 éves futamidőt választott. A K&H-nál is a személyi kölcsön ment a legjobban, 1,3 milliárd forintnyit folyósítottak ebben az időszakban, másfélszer annyit, mint egy évvel korábban. Náluk is körülbelül egymillió forintot vett fel egy átlagos kliens.

A Budapest Banknál egész évben nőtt a személyi hitelek mennyisége, a karácsony ebből a szempontból nem volt kiugró. Sokkal többet vásároltak azonban az ügyfelek hitelkártyával, és az áruhitelekből is több fogyott az ünnepek előtt. Az OTP-nél is az áruhitelek iránt nőtt a kereslet, és a Cetelemnél is ez az a hiteltípus, amelyiknél a karácsony hozza el a csúcsidőszakot, az ünnepeket megelőző néhány hétben folyósítják a teljes éves kihelyezés közel 15 százalékát.

A személyi kölcsönöknél viszont nyáron van a csúcsszezon, mivel a hitelt olyan, nagyobb tervek finanszírozására veszik fel a családok, mint a lakásfelújítás vagy az autóvásárlás. A Cofidisnél a kisebb összegű személyi hitelek mellett az áruhitel volt a húzótermék. A lakosság szívesen vásárolt műszaki cikkeket részletre, különösen a nullaszázalékos THM-ű konstrukciók voltak népszerűek a hitelintézetek áruházi partnereinél.

A hitelkártyák száma hagyományosan megugrik az év végén. Az idén is ez történt: beváltak az akciók. A CIB 20 százalékos visszatérítést ígért bizonyos esetekben a vásárlások árából, ez hozott sok ügyfelet a banknak, a Cetelemnél is többen választották a hitelkártyás vásárlást, és az FHB és az UniCredit is erről számolt be. Az FHB-nál 200-300 ezer forint körüli, az UniCreditnél 540 ezer forintos keretet választott egy átlagos ügyfél.

A folyószámlahitelnél vegyesek a tapasztalatok. A Budapest Banknál kevesebben vitték mínuszba a számláikat az év végi prémiumok és az előrehozott januári fizetések miatt. A K&H viszont decemberben is folyósított csaknem 200 millió forint folyószámlahitelt, ez igénylőnként átlagosan 150 ezer forintot jelentett. Az UniCreditnél is keresett volt a folyószámlahitel, az átlagos keret 310 ezer forint volt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.