BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mindent beismert a Deutsche Bank

Újabb bírságban állapodott meg a Deutsche Bank (DB) az Egyesült Államok igazságszolgáltatásával, ezúttal egy bő másfél évtizeddel ezelőtt kezdődő ügy miatt. A legnagyobb német bank 95 millió dollárt fizet azért, hogy a manhattani szövetségi bíróság lezárjon egy adócsalási pert; ebben azzal vádolták a DB-t, hogy e célra létrehozott üres társaságok segítségével próbálta megúszni azt a tőkenyereség-adót, amelyet a Bristol-Myers Squibb gyógyszergyárban lévő részesedése után kellett lerónia.

A történet 1999-re nyúlik vissza, az illetékes amerikai ügyész szerint Washingtonnak mostanra sikerült rávennie a német bankot arra, hogy beismerje: adóelkerülési szándékkal tette, amit tett.

E megállapodás a CNBC szerint az utolsó lépések egyike lehet abban a folyamatban, amelynek során a DB le akarja zárni azokat a jogi ügyeket, amelyek egyre jobban aggasztották a befektetőket, hiszen bizonytalannak tűnt, miként tudja majd kigazdálkodni a gyenge tőkehelyzetű német bank a büntetéseket. Decemberben a DB 7,2 milliárd dolláros bírság befizetésében egyezett ki az USA igazságügy-minisztériumával abban az eljárásban, amelyet „mérgezett” értékpapírok miatt indítottak ellene. (Olyan, még a globális válság előtt értékesített kötvényekről van szó, melyekben – más bankokhoz hasonlóan – kétes megtérülésű jelzáloghiteleket csomagoltak össze más követelésekkel.)

Korábban olyan hírek is voltak, hogy a német bank akár 12-14 milliárd dolláros büntetést is kaphat. Mint a Bloomberg emlékeztetett rá, a DB Donald Trump legnagyobb hitelezője, a megválasztott elnök ingatlanérdekeltségeihez kötődő adósságok mintegy felét tartja a kezében.

A német bankot 2015 júliusa óta vezető John Cryan rendre az egyik legfontosabb feladataként jelölte meg a csalások, illetve szabálytalanságok miatti méregdrága jogi eljárások elkerülését. Most ez átmenetileg nehézségbe ütközhet, mivel alig hat hónap után lemondott a bank egyik igazgatója, Peter Hazlewood, aki a bankon belüli pénzügyi bűntettek, illetve a pénzmosás megelőzéséért volt felelős. A hírt kiszivárogtató Manager Magazin szerint Hazlewood – aki a banknál marad – azért mondott le, mert az igazgatóság visszavágta a területével foglalkozók létszámának ambiciózus bővítési terveit.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.