A szervezet tagjai január végén 5853 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban, a vagyon egy év alatt 2,7 százalékkal nőtt. Januárban 35 milliárd forinttal több tőke áramlott az alapokba, mint amennyi kiáramlott. Az abszolút hozamú és az ingatlanalapoknál kiugróan magas volt a tőkebeáramlás, de a pénzpiaci, kötvény és a származtatott alapok kivételével mindent kerestek a befektetők. Folytatódik a korábbi években megszokott trend, azaz a befektetők pénzpiaci alapjaikat az alacsony kamatkörnyezetben magasabb hozamot ígérő alapfajtákra cserélik le.
A pénzpiaci alapok vagyona 1,1 százalékkal - az előző hónapokhoz képest kisebb mértékben - csökkent, és január végén 955,7 milliárd forintot tett ki. Bár még a visszaváltások dominálnak, a Bamosz szerint bizakodásra adhat okot, hogy a hazai és a dollárövezeti likviditási alapokat már keresték a befektetők.
A kötvényalapokból 25,4 milliárd forintnyi tőkét vontak ki a befektetők, ebből csaknem 19,6 milliárdot a hazai rövid futamidejű kötvényekből, 4,1 milliárdot pedig a hosszú futamidejűekből. A szabad futamidejű kötvények vagyona januárban stagnált. A kötvényalapok vagyona összességében 1,9 százalékkal, 1329,9 milliárd forintra csökkent.
A vegyes alapokba 10 milliárd forintnyi tőke áramlott be az elmúlt hónapban, elsősorban a dinamikus alapoknak köszönhetően. A hozamok is kedvezően alakultak, így a vagyon januárban 1,5 százalékkal, 771,7 milliárd forintra tudott emelkedni. A részvényalapokba 4,2 milliárdnyi tőke érkezett amin jelentősen javítottak a hozamok, így vagyonuk január végén 298,7 milliárd forintra nőtt, ami 3,7 százalékkal haladta meg az előző havit.
A tőkevédett alapokból 2,6 milliárd forint tőke távozott, amin a hozamok nem tudtak javítani, így vagyonuk 2,4 százalékkal, 315,8 milliárd forintra csökkent. Az abszolút hozamú alapokba ugyanakkor 39 milliárdnyi friss tőke érkezett, ami a legmagasabb a kategóriák között. A hozamok is jól alakultak, így a vagyon 5,3 százalékkal gyarapodott, és január végén 870,7 milliárd forintot tett ki.
A származtatott alapok esetében a visszaváltások 2,7 milliárd forinttal meghaladták az értékesítéseket, de a hozamok pozitívan alakultak, így januárban nem változott, 169,1 milliárd forint maradt a vagyonuk. Tavaly ez a kategória volt az év nyertese, de egyelőre nem folytatódott a pozitív trend.
Az ingatlanalapokba januárban is jelentős, 35 milliárd forintnyi tőke érkezett, amihez a hozamok is hozzá tudtak tenni, így a kategória vagyona 4,7 százalékkal, 825,2 milliárd forintra gyarapodott. A múlt év másik nagy nyerteseinek, az ingatlanalapoknak a növekedése továbbra is töretlen.
Az árupiaci alapoknál a kategória méretéhez képest jelentős, 3,2 milliárd forintos tőkebeáramlás volt tapasztalható. A hozamok is kedvezően alakultak, így ezen alapok vagyona 11,3 százalékkal nőtt és január végén 32 milliárd forintot tett ki. Az ingatlanalapokhoz hasonlóan az árupiaci alapok diadalmenete is folytatódott. A két kategória súlya azonban nem összevethető, hiszen míg az árupiaci alapok mindössze fél százalékot képviselnek az összvagyonból, az ingatlanalapok tizennégyet - jegyzi meg a Bamosz.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében januárban tőkekiáramlás volt tapasztalható. Bár a hozamok kedvezően alakultak, a vagyon így is 4,3 százalékkal, 238,8 milliárd forintra zsugorodott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.