Hajlamosak vagyunk alábecsülni a T kategóriát, pedig a BÉT minipapírjai is rejtegethetnek értékes kincseket. Itt van mindjárt a FuturAqua, melynek leánycége, az Olup Aqua Ásványvíztermelő Kft. törzskönyvezett ásványvízkutakkal rendelkezik. Márpedig az ivóvíz mostanság a legmerészebb spekulációk tárgya. Talán a nem is túl távoli jövőben úgy olvassuk majd a víztőzsde híreit, ahogy manapság az olajárakat követjük.
Nem lehet véletlen, hogy amikor felébredt Csipkerózsika-álmából a Konzum és az Opimus, s a befektetők hirtelen minden kis papírt venni akartak, amelyben csak fantáziát láttak, elsők közt találták meg a FuturAqua-részvényt. Azóta megszokott a milliós napi forgalom, míg tavaly napokig egyetlen kötés sem született.
[caption id="" align="alignleft" width="600"] Sokan számítanak arra, hogy a jövőben felértékelődik az ivóvíz Fotó: VG[/caption]Kezdettől célja a társaságnak egy víztőzsdeplatform kialakítása, ahol a víz mint nyersanyag származtatott termékeivel lehet kereskedni – mondta a Világgazdaságnak dr. Fodor István, a FuturAqua elnöke. Hozzátéve: ennek a technikai alapjait előkészítették, de a keresletnek el kell érnie egy kritikus tömeget ahhoz, hogy a próbaüzemen túlléphessenek, és valóban élő árjegyzés alakuljon ki. Ehhez kapcsolódik a helyi pénzekhez, például a soproni kékfrankoshoz hasonló watercoin „vízérme”. Ennek bevezetését leánycégük, az Ecopay készíti elő, jelenleg a hálózatépítés és az elfogadóhelyek telepítése folyik. A watercoin bevezetésének az országos lefedettség elérése után van létjogosultsága, míg a forgatható és átruházható vízkvótautalványhoz már most is hozzájuthatnak a részvényesek. Tavaly kisbefektetők éltek a lehetőséggel, hogy 1 forint/liter önköltségi áron jussanak jó minőségű ásványvízhez, amely másfél literes palackokban leszállítva, a csomagolással együtt praktikusan 28 forintos literenkénti árat jelentett a számukra.
A papír március 7-i, 43 forintos lokális csúcspontja mögé mégsem vizes hír illeszkedik. Ekkor látott napvilágot, hogy Kína és Új-Zéland után az Amerikai Egyesült Államokban is szabadalmi oltalmat kapott a HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft. új technológiája, amely a csökkentett deutériumtartalmú víz hatékonyabb és olcsóbb előállítását teszi lehetővé.
Emlékezhetünk, hogy a FuturAqua tavaly ősszel kötött megállapodást a HYD Pharma céggel, hogy finanszírozzák a csökkentett deutériumtartalmú víz humán klinikai vizsgálati költségeit, s amennyiben eredményesek lesznek a vizsgálatok, közösen értékesítik az eredményeket. Mint azt dr. Fodor István elmondta: a félmilliárdos projekt indulásához szükséges összeget, 80 millió forintot a FuturAqua két nagy tulajdonosa biztosította közvetlenül a HYD részére. A további költségek fedezeteként szóba került a tőkeemelés és a részvénykibocsátás lehetősége, ám erről még nem született döntés.
Akárhonnan nézzük, a FuturAqua egyelőre a befektetői bizalmat építi, hiszen nyereséget elvétve sem találunk a riportokban. A társaság elnöke úgy véli: amennyiben az általuk indított projektek árbevétele a tervek szerint alakul, két éven belül nyereséges lehet a FuturAqua. Bár szerinte a befektetőik hosszú távon gondolkodnak, és a részvényesek közül sokan arra számítanak, hogy a jövőben felértékelődik az ivóvíz. Mondhatni, a gyerekeiknek veszik a részvényt. A kategóriában meglepően kifeszített chart is alátámasztja ezt a nézetet. Technikai kapaszkodókat tehát hiába is keresnénk. Főként, mivel az 5 forintos névértékkel nagyon kilóg a sorból a papír. Talán egy összevonás segítene abban, hogy a felszaporodó osztásközök révén a piac a mostaninál cizelláltabban képezze le a társaság jövőjébe vetett hitét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.