A korábban tapasztalt mozgásokkal ellentétben az elmúlt egy-két évben jelentősen csökkent a forint volatilitása az euróval szemben, és az EUR-HUF gyakorlatilag a világ egyik legstabilabb devizapárjává vált. Ez több tényezőnek is köszönhető, de a legfontosabb érv a forint mellett a jelentős fizetésimérleg-többletben rejlik, amely a GDP 4 százalékát is eléri, így minden más változatlansága mellett ez egy forintot erősítő tényező az euróval szemben.
A forintot két tényező tudja érdemben gyengíteni. Egyrészt láthatóan erősen össze van kötve az európai kötvényhozamokkal, így ha Amerikát követve az európai hozamok is elindulnának felfelé, az további forintgyengülést hozhatna. Erre a növekedési és inflációs számok fényében jó esély lehet, hamarosan kifut a QE program, miközben már a kamatemelésről beszél az EKB. Másrészt ha megindulna egy pénzkiáramlás a fejlődő piacokról a Fed kamatemeléseinek köszönhetően, az is negatívan érinthetné a forintot.
Egy másik fontos esemény a forint szempontjából, hogy várhatóan május környékén elengedi a cseh jegybank az árfolyamküszöböt az euróval szemben. A magas spekulatív pozicionáltság miatt kérdés a lépés végleges eredménye, mindenesetre ez átmenetileg erősítheti majd a forintot.
Így mindezek eredőjeként vélhetően maradhat egy szűkebb kereskedési sávban az EUR-HUF, melynek alsó széle 303–305, a felső 314–318 forint között lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.