A bankadó még mindig magas, jelentősen befolyásolja a versenyképességet – tette hozzá Csányi, aki szerint a tavalyi kiemelkedő, rendkívül jó év volt, ami remélhetőleg folytatódik. Kelet-Közép-Európában 181,6 milliárd forintnyi adózott eredményt értek el Ukrajna és Oroszország nélkül. Minden bank hozta a várakozásokat. A térségben jelenlévő pénzügyi csoportok közül az OTP-é lett a legjobb tőkearányos nyereség, 15,3 százalékos. A hitel/betét arány 66,5 százalékos volt, ami elég alacsony, de Csányi hangsúlyozta: sosem szeretnének már a jövőben 100 százalék fölé menni.
OTP Bank ára a könyvértékhez képest 1,6-szeres jelenleg, a térségben egyedül a KBC-é hasonlóan magas, de ők nagy állami tőkejuttatásban részesültek. Az OTP árfolyama 2008. júniushoz képest 119 százalékosra nőtt, a versenytársaké csökkent. Az UniCredit mérlegfőösszege például a 23,6 szerese az OTP-ének, a kapitalizációja viszont csupán a négyszerese – mondta Csányi.
A tőkemegfelelési mutató is magas az OTP-nél. Tavaly két jelentős tranzakciót hajtottak végre. Magyarországon az Axa teljes portfólióját megvásárolták, a teljesítő jelzáloghitel-állomány emiatt 154 milliárd forinttal nőtt, a piaci részesedés pedig 2,9 százalékponttal nőtt. A betétállomány 51 milliárd forinttal gyarapodott. Várhatóan jóváhagyják a horvátországi tranzakciót is. Ott a SocGen tulajdonában lévő Splitska bankot szeretnék megvenni, amivel már korábban 2007-2008-ban is szemeztek, de akkor az SocGen elvitte előlük. Ha lezárul a tranzakció, ami akár már ebben a hónapban megtörténhet, a negyedik legnagyobb bank lehet az OTP Horvátországban, és a tengerpart mellett a szárazföldön is lesznek fiókjaik.
Magyarországon az OTP Core, vagyis az alaptevékenység kedvező évet zárt.
Jó környezetben működtek, nőtt a GDP, a reálbérek és a fogyasztás is. Kedvező kormány által támogatott termékek is voltak, például a CSOK és az NHP. A bank nagyon stabil. „Nem hiszem, hogy van biztonságosabb bank ma a világon vagy Európában, mint az OTP” - mondta Csányi a közgyűlésen. Az itteni banknak 3 milliárd forintnyi költségnövekedést okozott az OBA, Beva, szanálási alapnak fizetett megnövekedett díj. 4 százalékos béremelés volt a bankban, főleg az alacsony jövedelemben részesülők kaptak alapbéremelést.
A jelzáloghiteleknél robbanás történt a piacon: az igénybeadás 70, a folyósítás 40 százalékkal nőtt, de van még tér a növekedésre, mivel még mindig csak a 2008-as szint 38 százalékát érték el a folyósításban. A fogyasztási hitelekben 35,4 százalékos volt a bank piaci részesedése 2015-ben, 2016-ban már 36 százalék, sokat remélnek a nemrég bevezetett online személyi kölcsöntől. A lakossági megtakarításban 30,7 százalékos a részesedés, sok állampapírt is értékesítettek. A teljesítő vállalati hitelállomány 14,7 százalékkal nőtt. Jól szerepeltek a jegybank piaci hitelprogramjában (PHP), 25 milliárdot vállaltak, 30 milliárdot teljesítettek végül.
A Merkantil bevétele 10 százalékkal bővült, miközben sikerült költséget megtakarítani. A hitelminőség javult, a kockázati költségek csökkentek. Az OTP Alapkezelőnél is nőtt a működési eredmény 32 százalékkal. A jutalékbevételek jelentős része sikerdíjbevétel volt, mivel magas hozamot értek el az alapok. A nyugdíj- és egészségpénztárnál pedig továbbra is piacvezetők.
A bolgár DSK rendkívül prudensen működik, igaz, csökkent az eredménye, de csak azért, mert még nagyobb céltartalékot képeztek az átstrukturált hitelekre. A 90 napon túli fedezettség 108 százalékos a bolgár banknál.
[caption id="" align="alignleft" width="600"] Az OTP csoport fennállásának harmadik legjobb évét érte el tavaly Fotó: AFP[/caption]Oroszországban annak ellenére sikerült jövedelmezőségi fordulatot elérni, hogy az orosz gazdaság még mindig recesszióban van. Az eredmény, úgy tűnik, nem egyszeri, hanem fenntartható, és a hitelintézet önfinanszírozóvá vált. A helyi direktbank, a Touchbank még mindig veszteséges, de úgy tűnik, érdemes volt belevágni, stabil a szolgáltatás, egyre több az ügyfél, javul a keresztértékesítés – mondta Csányi.
Ukrajnában látványos javulás volt, Krímben a háború idején elveszítették a fiókokat és az állományt, de most már túlvannak a nehezén. A teljesítő hitelállomány 5 százalékkal nőtt, a hitel/betét állomány 84 százalékos, tehát finanszírozza magát a helyi leánycég. Akvizíciók is napirenden vannak bizonyos kisebb országokban, az egyikhez már közel állnak, de nagy lenne a részesedésük, így bizonytalan, hogy megkapják-e a felügyeleti engedélyt.
A jövőbeni üzletpolitikai célok között van a stabilan magas jövedelmezőségi szint tartása, és akvizíciók azokban az országokban, ahol kicsi a piaci részesedésük – mondta Csányi. 2017-ben is 15 százalék fölötti tőkearányos nyereséget és 12,5 százalék fölötti elsődleges tőkemegfelelést szeretnének elérni. Ha nem tudnak akvizíciókat fedél alá hozni, akkor a részvényvisszavásárlás is szóba jöhet, mert nem akarnak ilyen magas tőkeszintet tartani. Az osztaléktömeget jövőre is 15 százalékkal növelnék. Az idén a tavalyi év 181,5 milliárd forintos tárgyévi eredmény terhére 53,2 milliárd forint osztalék kifizetését javasolja a menedzsment. Ez azt jelenti, hogy várhatóan egy részvényre 193 forintos osztalékot fizet majd az OTP.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.