A múlt csütörtöki 1799 dolláros tonnánkénti júliusi jegyzésár után kicsit magára talált a kakaóbab, de az ötvendolláros felpattanás után újra esésnek indult a kurzus. Kedden délután, félszázalékos veszteséget követően 1807 dolláron állt a jegyzés.
Az árfolyam még 2007 végén törte át a 2000 dolláros szintet, és idén február elejéig végig e felett tartózkodott az árgörbe, a március 23-án elért 2176 dolláros szint azonban trendfordulót hozott, és a jelenlegi 1800-as szintre csorgott le a jegyzés. Legutóbb 2007 közepén járt ilyen mélyen az árfolyam. Az elmúlt egy évben 43 százalékkal esett a kakaó jegyzése.
[caption id="" align="aligncenter" width="600"] Kép: AFP[/caption]
Az esést elsősorban a túlkínálattal magyarázzák a szakértők, de gyengíti az árfolyamot, hogy a technikai alapon kereskedők is nagy tételben adják el a kakaót. A múlt heti tízéves mélyponthoz adott utolsó lökést is nekik tulajdonítják a szakértők. Az április 18-án közzétett COT-adatok alapján 8050-nel 36 511-re nőtt a nettó shortállomány, azaz az árfolyam esésére nyitott pozíciók száma. Az Amerikai Határidős Árutőzsde-felügyelet a tengerentúli hedge fundok és a vagyonkezelők pozícióit összesíti COT-jelentésében.
A magyar piac egyik legnagyobb holland kakaópor-forgalmazó cége, a Tutti Élelmiszeripari Kft. tulajdonos-ügyvezetője, Prohászka Ottó szerint továbbra is jelentős készletek vannak kakaóbabból Nyugat-Afrikában, aminek jelentős árfolyamcsökkentő hatása van. – Az elmúlt hónapokban a holland kakaóbab nagyfelvásárlói több hétre felfüggesztették az átvételeket a náluk felgyülemlett hatalmas raktárkészletek miatt. Fokozta az árnyomást, hogy Kínában a kakaófogyasztás előző években megszokott növekvő üteme megtört. A kakaóbab-termesztést a folyamatosan növekvő kínai kereslethez igazították, így az eredetileg oda szánt terméstöbblet is a készleteket növeli – fűzte hozzá Prohászka Ottó.
Közben a világ legnagyobb kakaóbab-termelő országában, Elefántcsontparton a gyenge minőség miatt a kereskedők nagy készleteket nem vettek át a gazdáktól. Luis Valverde, a Nemzetközi Kakaószervezet elnöke tegnap Abidjanban, Elefántcsontpart kereskedelmi központjában kijelentette, hogy a kakaótermelő országok harcolni fognak az árcsökkenés ellen. – Összehangolt termelési stratégiával lépünk majd fel, és a tagországok népszerűsíteni fogják a helyi csokoládéfogyasztást is – mondta el Valverde. Elefántcsontparton a hónap elején 36 százalékkal csökkentették a termelőknek fizetett átvételi árat. Az ország idei költségvetését tíz százalékkal kellett mérsékelni a csökkenő bevételek miatt. A Világbank 100–125 millió dollár közötti összeggel segíti Elefántcsontpartot a problémák enyhítésében. A világ második legnagyobb kakaótermelője, Ghána már csaknem 1 milliárd dollárt vesztett az alacsony árak miatt.
Prohászka Ottó a következő hónapokban a kakaópor és a kakaóbab árában is további esésre számít, bár a szeptember–novemberi szüret várható eredményeiről nyár közepén érkezhetnek majd értékelhető előrejelzések. Prohászka Ottó szerint addig folyamatos csökkenés várható, „a kakaóbab jegyzése az 1700 dollár tonnánkénti szintig is lecsökkenhet” – fűzte hozzá.
A kakaóbab árfolyamának változását 3-5 hónappal követi le a kakaópor ára, amely több más tényezővel együtt határozza meg a kiskereskedelmi árakat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.