Kiszámíthatatlan eredményeket hozhat vasárnap a francia elnökválasztások első fordulója. Összesen 11 jelölt indul, közülük a két legtöbb szavazatot begyűjtő jut a május 7-i második fordulóba. A legutóbbi felmérések szerint a szocialista kormány volt gazdasági miniszterének, Emmanuel Macronnak és a radikális jobboldali Nemzeti Front elnökének, Marine Le Pennek van a legnagyobb esélye arra, hogy a második fordulóban megmérkőzzön egymással. Előbbire a szavazók 23,5, utóbbira 22,4 százaléka voksolna a közvélemény-kutatások szerint.
[caption id="" align="alignleft" width="690"] Fotó: AFP[/caption]A konzervatív Francois Fillon és a radikális baloldali Jean-Luc Mélenchon támogatottsága is 19 százalék felett van, így ők is odaérhetnek a második körre. Az elmúlt hetekben jelentősen erősödött Mélenchon támogatottsága. A felmérések alapján Fillon stabil, konzervatív keresztény szavazóbázisa a botrányok ellenére sem apadt, míg Mélenchon elsősorban a kevésbé esélyes Benoit Hamon szavazóbázisát szívhatja el. Sokak szerint a kérdés az, hogy Macron vagy Mélenchon tudja-e jobban megszólítani a bizonytalanokat. Mélenchon mellett szól, hogy nagyobb tapasztalattal rendelkezik és politikai programja is kidolgozottabb. Az EU-s szerződések felülvizsgálatával a bizonytalan, de radikális szavazókat szólíthatja meg.
Nagyon sok az olyan szavazó, aki még nem döntött vagy nem mondta el a véleményét a kérdezőbiztosoknak, a továbbjutást vizsgáló felmérések ezért hibahatáron belüliek. A piacokat befolyásoló közelmúltbeli választások és népszavazások során ráadásul mellélőttek az előrejelzésekkel a közvélemény-kutatók. Sem Trump győzelmét, sem a Brexitet nem tudták pontosan előre jelezni, ami szintén fokozza a francia voksolás kimenetelével kapcsolatos bizonytalanságokat. A piacok az elmúlt időszakban ezért a kivárásra rendezkedtek be. Fan Cheuk Wan, a HSBC Private Banking ázsiai vezető tanácsadója szerint a francia választások bizonytalan kimenetele és az észak-koreai geopolitikai aggodalmak miatt a pálya szélén maradtak a befektetők.
Az általános nézőpont az, hogy megnyugtatná a piacokat, ha Macron bejutna a második körbe, mert ő a várakozások szerint mindkét szélsőséges aspiránst legyőzné. Fillon sikeres szereplése is piacbarát folyamatokat indítana be. A befektetőknek leginkább egy Macron–Fillon-párharc tetszene, az HSBC előrejelzése szerint ebben az esetben az euró 1,12-ig erősödne a dollárral szemben. A második fordulós Macron–Le Pen- vagy Le Pen–Fillon-párharc esetén az euró az 1,035 és 1,09 közti sáv felsőbb, illetve alsóbb felére kerülne a dollárral szemben. A piaci szempontból leginkább pesszimista verzióban a szélsőségesek, Le Pen és Mélenchon csapnak össze május elején, becslések szerint az euró ekkor 0,9-ig is gyengülhetne az amerikai devizával szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.