BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Könnyebb lesz Mol-részvényt venni

A Mol csoport csökkenő EBITDA-val zárta 2016-ot, de az előző évinél nagyobb osztalékot fizet. Közeleg a kiskereskedelem átszervezése, egy új vegyipari beruházási döntés és a részvények felaprózása.

A Mol csoport 2016-os tiszta EBITDA-ja 605 milliárd forintot tett ki, ami 12 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól a közgyűlés által 13-án elfogadott üzleti jelentés szerint. A kutatás és termelés (up stream) mutatója 17 százalékkal, a finomítás és értékesítésé (down­stream) 12 százalékkal, a gázszállításé pedig (gázmidstream) 9 százalékkal gyengült. A 2015-ösnél jóval kisebb mértékben, de veszteséges maradt a pénzügyi műveletek eredménye. Beruházásokra 317 milliárd forintot költött a Mol, 27 százalékkal kevesebbet, mint 2015-ben.

Az elmúlt év működési környezetét a közgyűlésen Molnár József vezérigazgató kihívásosnak nevezte. A Mol egyik fő idei célja a megfelelő működési cash flow elérése a befektetési és a pénzügyi kiadások forrásaként és a további osztalékfizetés fedezetéül. A mostani kifizetés több mint 58 milliárd forint, ugyanis a közgyűlés megszavazta az egy részvényre jutó 567 forint 625 forintra való emelését. Másik fontos ez évi feladat a downstream terület folyamatban lévő és 2017 végéig tartó hatékonyságjavításának sikeres lezárása. A Mol továbbá fenn kívánja tartani az upstream nyereségességét alacsony olajárkörnyezetben is, ezt segíti, hogy 2016-ban hordónként 6,6 dollárra csökkentette szénhidrogén-felhozatalának költségét. Az idén 40-60 dolláros hordónkénti olajárakkal kalkulál. 2017-ben nagyjából szinten maradna, jövőre és 2019-ben nőhet a Mol olajtermelése. Nagy lesz a hangsúly a készletpótláson.

Kiemelt idei cél a tavaly meghirdetett, 2030-ig szóló új stratégia időarányos részének megvalósítása is. Ehhez kapcsolódóan a csoport mintegy 2000 töltőállomásán folyó kiskereskedelmi tevékenység új szervezeti formát ölt, az év második felében pedig döntés várható egy újabb, nagy tiszaújvárosi beruházásról. A Mol arra készül, hogy a finomítóiból kikerülő vegyipari termékek ma 30 százalékos aránya 50 százalékra emelkedjen, és a létesítményei idővel képesek legyen speciális műanyagok, végtermékek gyártására is.

„Kiskereskedelmi és szolgáltatási terveink nem korlátozódnak a töltőállomásokra, nyitottak vagyunk a mainál sokkal szélesebb kör új csatornákon való kiszolgálására is. Viszont a pozsonyi és a tiszaújvárosi finomítóinkat érintő elképzeléseinket kiterjeszthetjük a rijekaira is
– feltételezve a horvátországi működési környezet kedvező alakulását –, ha előbb a létesítmény átesik a régóta időszerű hatékonyságjavításon” – válaszolt Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató a Világgazdaságnak a közgyűlés után.

A részvényesek megszavazták a Mol-részvények 1:8 arányú felaprózására vonatkozó javaslatot. Ma egy Mol-részvény ára 20 ezer forint körüli, vagyis a többszöröse a BSE prémiumszegmensébe tartozó többi cég részvényének. Az intézkedés szeptember 1-jén válik hatályossá, ekkortól a kisrészvényesek könnyebben vásárolhatnak a kisebb névértékű papírokból.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.