Az ÁNTSZ adatai alapján tavaly Magyarországon összesen 19 agyhártya gyulladásos és 1319 Lyme-kóros megbetegedést regisztráltak. Ezekért mindegyik esetben a kullancs volt a felelős. A Genertel biztosító felméréséből ráadásul kitűnt: ezer emberből mintegy 600 biztosan találkozik kullanccsal az élete során.
Azt azonban csak egy kis hányaduk tudja, hogy létezik a piacon olyan biztosítás, amelyet pontosan a kullancsok okozta veszély esetén köthetnek meg. Azaz, ha bárhol a világon megcsíp valakit egy kullancs, abban az esetben a biztosítók – köztük a Genertel is – megtéríti a gyógyszeres kezelés egy részét. A biztosítások egy részre ráadásul kiterjed az „áldozattal” egy háztartásban élő felnőttekre és gyerekekre is. A maximálisan kifizethető biztosítási összeg Lyme kór, agyburok és/vagy agyvelőgyulladás esetén 20 ezer, halál esetén pedig egymillió forint lehet.
A kullancsok aktivitása egyébként a téli hónapokban rendszerint megszűnik, de elég egy-két nap jó idő, és máris tömegével jelennek meg ezek a vérszívók. Legalább 10, de van olyan terület, ahol 40 százalékuk fertőzött egy olyan betegség – a Lyme-kór – baktériumával, amely ellen az ember nem tud védekezni, évekig lappanghat, és az egész szervezetet képes megtámadni. Jellegzetes bőrgyulladást, makacs lázas állapotot, influenzához hasonló vagy ízületi fájdalommal járó tüneteket okozhat.
A kullancsok kisebb része egy olyan betegség vírusát terjeszti – az agyhártyagyulladásét –, ami ellen a népesség nagy része nincs beoltva. Ezeken kívül bakteriális fertőzéseket és tibolát is el lehet kapni tőlük, ami nyirokcsomó-gyulladást okoz. Kullancsból pedig egyre több van, ezért érdemes odafigyelni a védekezésre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.