Jól indult 2017 a fogyasztási hitelek szempontjából is, miután
– a folyószámlahiteleket nem számítva – 51 milliárd forint értékben kötöttek új szerződéseket a lakossági ügyfelek, ami 32,1 százalékkal több az egy évvel korábbinál – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. Ennél több fogyasztási hitelt legutóbb 2012 januárjában és februárjában vettek fel a háztartások, ám akkor is részben a devizahitelek forintosításával állt összefüggésben a nagy kihelyezett mennyiség.[caption id="" align="alignleft" width="600"] Kép: Shutterstock[/caption]
Az MNB statisztikái alapján a személyi kölcsönök húzzák a fogyasztási hitelek piacát: ezekből 33,7 milliárd forintnyit helyeztek ki a pénzügyi szolgáltatók két hónap alatt, ami közel 44 százalékos növekedést jelent 2016 azonos időszakához viszonyítva. Jobban keresik a lakossági ügyfelek a szabad felhasználású jelzáloghiteleket is: a 6,9 milliárd forintnyi – 5 éves vagy rövidebb kamatperiódusú – új szerződés majdnem 14 százalékkal több volt az egy évvel korábbinál. Az első két hónap adatai alapján csökkent ugyanakkor az áruvásárlási hitelek kihelyezett mennyisége, miközben a gépjárműhiteleknél sincsen érdemi növekedés. Az új kihelyezések növekedése ellenére még nem fordult meg az állomány lassú csökkenésének trendje: a jegybank adatai szerint a február végi, 2438,1 milliárd forintos állomány 6,7 százalékkal volt kevesebb az egy évvel korábbinál.
A bankok várakozásai szerint is a személyi kölcsön lehet az a termék, amely az idén növekedésben tartja a fogyasztási hitelek piacát. Az OTP Bank tapasztalatai szerint tavasszal a kölcsönigénylések száma komolyan megnövekszik, az ingatlantulajdonosok többsége erre az időszakra időzíti a szükséges felújításokat. „Az OTP Banknál felvett személyi kölcsönök átlagos összege folyamatosan nő, már megközelíti az 1 millió forintot” – fejtette ki Rajmonné Veres Ibolya, az OTP Bank Fogyasztási Hitelek Főosztályának igazgatója.
Az átlagos kölcsönösszeg emelkedését tapasztalják a CIB Banknál is: a hitelintézet napokban közölt adatai szerint az átlagos hitelösszeg a személyi kölcsönöknél ma már 1,3 millió forint a két évvel ezelőtti 800 ezer helyett. A személyi kölcsönök igénylésénél az ügyfelek mintegy negyede a maximálisan rendelkezésre álló futamidőt választja, mely a CIB-nél hét év. A CIB várakozásai szerint a következő hónapokban tovább élénkül a kereslet a személyi kölcsönök iránt, náluk is úgy látják ugyanis, hogy a tavaszi időszakban a legnagyobb az igénylések száma.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.