BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiszállás a kínai napelemcégből

Nyereséggel zárta Jinko Solar-pozíció­ját a Buda-Cash-kórral küszködő Altera. Vajon legközelebb mivel rukkol elő a kizárólag sikerdíjért dolgozó menedzsment?

Az Altera pénteken tette közzé, hogy előző nap nyereséggel értékesítette 6100 darab Jinko Solar-részvényét, így ezen pozíciók összértéke nullára csökkent. A tranzakció jelentőségét a társaság április 24-i közzététele világítja meg. Akkor az április 21-i záróárak alapján közölték a saját tőke 5 százalékát meghaladó pozícióikat. Eszerint 84 834 darab saját részvénnyel rendelkeztek, ami 29,02 százalékos tulajdonrésznek felelt meg. Korábban a 2 ezer darab Microsoft-részvény lett volna a második legjelentősebb tétel több mint 38 millió forintos értékkel, ám ez az értékpapírcsomag a Buda-Cashnél (BC) rekedt, s könyv szerint nulla értéken szerepel a nyilvántartásban.

A most eladott 6100 darab Jinko Solar Holding-részvény árfolyamértéke 29,72 millió forint volt. És végül 186 ezer dollár értékű Russian Standard 2022 FRN-G-kötvény zárta a saját tőke 5 százalékát meghaladó pozíciók sorát.

Forrás: AFP

A mostani ügylet értékét az Altera nem közölte lapunkkal, de az abba az intézkedéssorozatba illeszkedik, amelyre az április 24-i közgyűlés hatalmazta fel a vállalati kötvényekbe, osztalékfizető részvényekbe, gyorsan növekvő vállalatokba, rendkívül alulértékelt cégekbe és bónusz certifikátokba egyaránt fektető kelet-európai vagyonkezelő társaság menedzsmentjét. Eszerint a sikerdíjjal motivált, fix fizetést nem kapó igazgatóságot arra hatalmazták fel, hogy készítsen elő „minden megoldást”, amely a részvényesek érdekeit szolgálja, s a tőkeszerkezettel és a működési formával kapcsolatos. Így szóba kerülhet a sajátrészvény-állomány értékesítése, a tőkeemelés és a tőkecsökkentés, az új részvények és kötvények kibocsátása, a vagyonelemek apportálása, a társaság értékesítése és végső soron a tőzsdei kivezetés is.

A papír hányattatása a 2015-ös Buda-Cash-botránnyal kezdődött. Ennek következményeként 2016-ban a részvényárfolyam egy év alatt megfeleződött, 2449 forintról 1225 forintra zuhant. A Buda-Cashnél lévő vagyonelemek kiadásának lassúsága, valamint a megtérülés bizonytalansága miatt a BC-vel szembeni követelést önrevízió keretében egy összegben leírták, mégpedig a 2014-es üzleti év eredménytartaléka terhére. A leírás mértéke 166,5 millió forint volt. Ennek nyomán a 2015. év végi mérlegfőösszeg 33,51 százalékkal, a saját tőke pedig 40,74 százalékkal csökkent. Tavaly november óta a BVPS- (egy részvényre eső könyv szerinti érték) adatokat sem teszik közzé. Még a tavalyi veszteség kétharmadát is a saját részvények árfolyamváltozása okozta. Nem véletlen, hogy az idei évre meg sem fogalmaztak eredményvárakozást.

A március közepén még 750 forinton jegyzett Altera-részvény árfolyama előbb 1195 forintig, majd egy kisebb korrekciót követően 1514 forintig kapaszkodott. Innen április közepén újra korrigált, s végül 1475 forinton állapodott meg a kurzus. A felhúzás részint a kispapírok iránt támadt érdeklődéssel hozható összefüggésbe, valamint azzal, hogy korábban valószínűleg túlárazta a piac a kockázatokat. Most azt várják a befektetők, vajon milyen megoldást talál a társaság a Buda-Cash-kórra.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.