Hat év után „normalizálódott” a hazai kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási piac: a Magyar Nemzeti Bank statisztikái szerint a biztosítótársaságok által fizetett költségek és kártérítések összege újra kevesebb lett, mint az üzletági díjbevételé. (Az úgynevezett összetett hányados – combined ratio – 96 százalék volt.) Mindehhez azonban nem lett volna elegendő a kgfb-díjbevételek drasztikus emelkedése – a 2014-es 9,2, a 2015-ös 19,6 százalék után tavaly 24,3 százalékkal több díjat szedtek be a biztosítótársaságok –, arra is szükség volt, hogy a kárkifizetések is jól alakuljanak.
Az egy szerződésre jutó kárkifizetés a 2015-ös 18 991 forint után tavaly csak 16 792 forint volt a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) adatai szerint. Az MNB szerint a kialakult díjszintek már megfelelők – ugyanakkor nem tudni, hogy a sérüléses balesetek költségei nem ugranak-e meg a jövőben.
A szövetség adatait böngészve több érdekességet is felfedezhetünk. Arra nem volt még példa, hogy egy éven belül három negyedévben is 30 milliárd forintot meghaladó összeget kasszírozzanak a biztosítótársaságok – 2016-ban csak a III., nyári negyedévben jött be kevesebb bevétel. Ennek némiképp ellentmondva megállapítható: immár a statisztikák is visszajelzik, hogy az évközi biztosítót váltók masszív többségbe kerültek. A korábban rendre díjbevételcsúcsot hozó I. negyedév (mikor a naptári évfordulós ügyfelek cserélik a biztosításukat) tavaly az egyetlen három hónapos periódus volt, amikor a 2015-ös adatokkal összevetve csökkent a díjbevétel.
(Természetesen a céges autóflottáknál továbbra is egybeesik a naptári és a biztosítási évforduló.) Ugyanígy meglepő, hogy tavaly az október–decemberi időszakban történelmi csúcsra jutott a biztosítási bevétel: a társaságok ebben a három hónapban 31,8 milliárd forintnyi díjbevételt realizáltak. Mindeddig nem volt jellemző, hogy a karácsonyfa alá új autót vettünk volna, bár például a Datahouse adatai szerint a tavaly decemberben forgalomba állított új kocsik száma 37,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet, miközben éves viszonylatban csak 24,49 százalékos növekedést mért az autóstatisztikai cég.
A nem életbiztosítási díjbevételeken belül a kgfb-szerződésekből befolyt díjak 28,08 százalékos részarányát utoljára 2010-ben sikerült év végén felülmúlni a piacon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.