Hiába az induló stratégiai beruházások, az állami támogatás, illetve az útközben elért üzeletfejlesztési sikerek, a Rába árfolyama az elmúlt egy évben beragadt az 1150–1250 forintos sávba. A külső környezet bizonyos területeken valóban nem kedvező a cég számára, de még ennek ellenére is túl szigorúnak tűnik a befektetők értékítélete. Az elmúlt napokban viszont az árfolyam a sávos mozgásból felfelé próbál kitörni.
Ez a mozgás a cég fundamentumai alapján is igazolhatónak tűnik. Ha a következő években egy pusztán átlagos (1,9 százalékos) bevételnövekedést sikerülne elérni, a részvények reális értéke már akkor is 1435 forintnak adódik, ami jelentős felértékelődési potenciált jelenthet. Ebben nagy szerepe van az idén elinduló stratégiai beruházásnak, amely kalkulációink szerint a következő években akár jelentősebben is emelheti a vállalat eredménytermelését.
Bár a vállalat eladósodottsági mutatói a beruházás hatására megemelkednek, az erős készpénztermelésnek köszönhetően 2020-ra a mostani nyomott szintekre jöhet vissza. Úgy is, hogy ekkorra a vállalat papíronkénti osztalékfizetését már 53 forintnak feltételezzük, ami 4,4 százalékos osztalékhozamot jelentene a mostani árfolyammal számolva. Ez nem kirívóan sok, de hozzá kell tenni, hogy ehhez csak a szabad készpénztermelés negyedét kellene felhasználni, vagyis ennél többet is ki tudna fizetni a jövőben a vállalat.
Azt is gyorsan hozzá kell tenni, hogy a részvények a szektortársakhoz képest is alulárazottnak mondhatók, mostanra már 20-30 százalékosra dagadt a lemaradás mértéke (EV/EBITDA szorzó alapján). A gépipar ciklikussága mindenesetre nagy kockáza, de még ezek mellett is azt gondoljuk, hogy van fantázia a Rába-részvényekben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.