Tragikus teljesítményt nyújtottak pénteken a nagy amerikai technológiai vállalatok a New York-i tőzsdéken. A szektor mozgását mutató S&P index 3,3 százalékot gyengült, igaz, még mindig 18 százalékkal van magasabban az év eleji szintjénél. A masszív eladási hullám közepette a Facebook, az Apple, az Amazon, a Microsoft és a Google (Alphabet) 2,3 és 3,9 százalék közötti értékben zuhant. A váratlan jelenséget a CNBC-nek nyilatkozó elemzők egyszerű profitrealizálással magyarázták.
A kezdőbetűik nyomán FAAMG- ként emlegetett öt nagy tech vállalat összesített piaci értéke 600 milliárd dollárral nőtt az idén, annyival, mint Dél-Afrika és Hongkong éves GDP-je együttvéve. Érték alapján ők az S&P 500 index 13 százalékát adják, viszont a mutató idei emelkedéséből 40 százalékkal vették ki a részüket – mutat rá elemzésében a Goldman Sachs. Magas értékteremtő és növekedési képességeik miatt a fedezeti alapok kedvenceinek számítanak, részvényeik 11,8 százalékát az ő portfóliójukban találjuk meg. Megbízhatóságuk a jobb kötvényekével vetekszik, sokan biztos menedékként tekintenek e részvényekre, hasonlóan az aranyhoz, a svájci frankhoz vagy a japán jenhez. Ráadásul a washingtoni nagypolitika viharverő hatásainak is jobban ellenállnak, mint a többi részvény.
Julian Emanuel, a UBS elemzője szerint négy olyan alkalom volt, amikor a vezető tech cégek kirobbantak az erőtől: 1999-ben és 2007-ben ennek nagyon rossz vége lett, viszont 1993-ban és 2005-ben sikertörténetet írtak. Az emlékezetes dotcombuborék 2000-es kipukkadása után a Microsoft például 62,8 százalékot veszített értékéből, míg a 2008-as pénzügyi válság 45,4 százalékkal erodálta az árfolyamát. Az FAAMG cégeinek fundamentumai erősek és stabilak, ha a 2000-es válság legértékesebb öt technológiai cégéhez (sorrendben: Microsoft, Cisco, Intel, Oracle és Lucent) hasonlítjuk őket. A maiak esetében az összesített piaci érték 33 százalékkal magasabb, mint a 2000-eseké, a szabad készpénzállomány pedig a nyolcszorosa (340 milliárd dollár) a dotcomidőszak csúcsán mértnek – állapítja meg a Goldman Sachs. Amíg a 2000-es év nagyjainál a két évre előretekintő nyereségnek átlagosan az 58-szorosán forogtak a részvények, addig most a 23-szoros szorzó jelzi, hogy a fundamentumoktól nem rugaszkodott el egészségtelen mértékben az árazás. Csak az Amazon lóg ki a sorból a 89-es szorzójával. Az összehasonlításból a Goldman elemzői azt a következtetést vonták le, hogy buborékfúvódásról nem lehet ugyan beszélni, de a három hónapra előretekintő határidős ügyletekből azt szűrhető le, hogy az FAAMG piacán jóval nagyobb lesz a volatilitás, és ez okozhat meglepetést a befektetőknek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.