Jelentős túljegyzés mellett 2,75 milliárd dollár értékben adott százéves futamidejű kötvényt Argentína, alig több, mint egy évvel azt követően, hogy sikerült kikecmeregnie a csődből. A dollárban denominált kötvények hozama 7,9 százalékon alakult, 7,125 százalékos éves kuponnal, a magas érdeklődést jól tükrözi, hogy az ajánlatok 9,75 milliárd dollárt tettek ki. A dél-amerikai ország a peso árfolyamának erejét látva a korábbi 10 milliárdról 12,75 milliárd dollárra emelte idei forrásbevonási célját a nemzetközi piacokon, az év végéig további 2,6 milliárd értékű devizakötvényt terveznek értékesíteni. A nagy kereslet ellenére sok elemző megkérdőjelezi, hogy bölcs dolog-e ilyen hosszú távra befektetni egy olyan, gazdaságilag és politikailag volatilis országban, mint Argentína. A történelem során ugyanis aligha találunk olyan húsz évnél hosszabb időszakokat, amikor az ország ne lett volna fizetésképtelen, az 1816-os függetlenné válása óta nyolcszor jelentett államcsődöt. Sokan félig-meddig viccesen még azt is megkérdőjelezik, hogy száz év múlva egyáltalán létezik-e még Argentína – írja a Reuters.
Ráadásul Argentína szuverén adósbesorolása a spekulatív sávban van a három nagy hitelminősítőnél, az S&P és a Fitch B, míg a Moody’s B3-as szintre sorolja a kötvényeket stabil kilátások mellett. Az argentin kötvények hozamkülönbözete az amerikai papírokéhoz képest 412 bázispontra bővült, a 2038-ban kifutó dollárkötvények ára 1,5 centtel, a 2046-ban lejáróké 2,6-del csökkent a másodpiacon. Mauricio Macri elnök másfél évvel ezelőtti megválasztása óta az ország piacbarát politikát folytat, s ennek köszönhetően rekordmennyiségű, 16 milliárd dollárnyi szuverén kötvényeladás történt. Sokat segíthet a piaci finanszírozásban, hogy az ország nagy eséllyel visszakerülhet az MSCI feltörekvő piaci indexébe. A státuszt Argentína a 2009-es, a külföldi valuták beáramlását szabályzó intézkedések bevezetése miatt veszítette el, amit alig egy éve oldott fel. Az indexbe való felvétel további külföldi tőkebeáramlást eredményezne az argentin részvénypiacra, ahol idén a 27 vállalatot tartalmazó Merval indexnél már 25 százalék körüli emelkedést figyelhetünk meg – írja elemzésében az Equilor. A tőkebeáramlás várhatóan erősíti majd a helyi valutát, ami már így is nem várt erősödésbe kezdett a külföldről érkező hitelek miatt. Az MSCI lapzártánk után döntött arról, hogy az argentin és a kínai A kategóriás részvények bekerülnek-e a feltörekvő piaci indexébe.
Oroszország 10 és 30 éves lejáratú, dollárban jegyzett eurókötvényeket dobott piacra. Az orosz pénzügyminisztérium korábban azt közölte, hogy idén 3 milliárd euróért tervez új kötvényeket eladni, és 4 milliárd dollár értékű lejáró adósságpapírokat újít meg. Az orosz államadósság a GDP 12,9 százaléka volt a múlt év végén. | MTI
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.