Májusban öt olyan kereskedési nap is volt a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT), amikor történelmi csúcson fejezte be a kereskedést a BUX, a jelenlegi rekordot május 22-én érte el a mutató 34 875,75 ponton. A vezető hazai index a hónap utolsó napján 34 552 ponton zárt, 4,8 százalékkal magasabb szinten az áprilisi záróértéknél. A blue chipek közül az OTP 5,8 százalékkal, a Mol 3,1 százalékkal, a Richter 0,8 százalékkal drágult ez idő alatt. A nagy vesztes a Magyar Telekom, a távközlési cég papírjai 5 százalékot veszítettek értékükből. Érdemes figyelembe venni, hogy a Richtert kivéve a többi három nagy papírról az elmúlt hónapban került le az osztalékszelvény. Amennyiben ennek a korrekciós hatását is beleszámoljuk, akkor az OTP 8,2, a Mol pedig 6 százalékkal lőtt ki, de ezzel a korrekcióval még a Magyar Telekom is enyhe, 0,2 százalékos pluszba kerülne.
A kis- és közepes papírok indexe, a BUMIX 4,2 százalékot szedett magára, és 2149 ponton zárta a májust. Az egy évvel ezelőtti árfolyamhoz képest a Mol 44 százalékkal, az OTP 26, a Richter 24, a Magyar Telekom pedig 1 százalékkal drágult.
Az azonnali részvénypiacon 255,7 milliárd forint összértékű forgalmat bonyolítottak májusban, ami csaknem 39 milliárd forintos növekedést jelent áprilishoz képest. A napi átlagforgalom a több munkanap miatt csökkent, 11,6 milliárd forintot tett ki, ami 3,5 százalékkal alacsonyabb az egy hónappal korábbi 12 milliárdhoz képest. Éves összevetésben a májusi forgalom 79 milliárd forinttal, azaz 44 százalékkal múlja felül a 2016. májusit, napi átlagot tekintve 2,5 milliárdos a plusz.
A forgalom 45 százalékát az OTP, 28 százalékát a Mol, 18 százalékát a Richter, 5 százalékát a Magyar Telekom adta, a maradék 4 százalékon osztozik az összes többi papír.
A szolgáltatók rangsorának megállapítása szempontjából érdekes részvénypiaci duplikált forgalom 511,5 milliárd forintot ért el májusban. A rangsor élén ezúttal a Concorde végzett 153 milliárddal, a második a Wood lett 117 milliárddal. A képzeletbeli dobogó harmadik fokára az Erste állhatott fel 76 milliárddal. A rangsor az Equilorral, a KBC Equitasszal, az OTP Bankkal és a Random Capitallal folytatódott.
Régiós összehasonlításban a BUX 4,8 százalékos növekedésénél csak a Bukaresti Értéktőzsde mutatója teljesített jobban, 6,6 százalékot emelkedett május során. Egy százaléknál jobban csak a bécsi ATX és a ljubljanai SBITOP index hízott, előbbi 3,8, utóbbi 2 százalékkal. A belgrádi BELEX 15 0,8 százalékkal, a szófiai BG 0,6 százalékkal szerepel még a nyereséget hozó tőzsdék közt. Piros tartományban zárta a májust a prágai PX 0,5 százalékos veszteséggel, a kijevi UX 1,7, a zágrábi CROBEX 2, a pozsonyi SAX pedig 2,7 százalékot veszített értékéből. A régió legnagyobb vesztese az áprilisi 9 százalékos ralit májusban 4 százalékos mínusszal korrigáló varsói WIG 20 index volt. A vizsgált piacok átlagosan 0,7 százalékkal híztak.
Az év első öt hónapját egyben vizsgálva a régió nyertese a kijevi börze 26 százalékos növekedéssel, második helyen Bukarest áll 24 százalékkal, a harmadikon Bécs 19 százalékkal. Utána Varsó (17 százalék), Szófia (13 százalék), Lljubljana (11 százalék) és Prága (9 százalék) következik a sorrendben Budapest előtt. A BUX 8 százalékkal gyarapodott januártól május végéig. A BÉT teljesítményét csak a belgrádi (1 százalék), a pozsonyi (–5 százalék) és a zágrábi (–7 százalék) tőzsde mutatója múlta alul. A régió 10,7 százalékos növekedési átlagától 2,7 százalékponttal marad el a pesti parkett.
Forgalmi adatokat még csak a prágai és a belgrádi börze közölt az elmúlt hónapról. A cseh fővárosban 11,7 milliárd korona (136,4 milliárd forint), a szerb tőzsdén 4,1 milliárd dínár (10,3 milliárd forint) értékben cseréltek gazdát a részvények, előbbi 9, utóbbi 27 százalékos forgalomcsökkenés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.