A második legnagyobb svájci kereskedelmi bank, a Credit Suisse tulajdonosai április végi közgyűlésükön új részvények kibocsátásával négymilliárd svájci frankos tőkeemelést hajtottak végre. A tőkebevonási folyamat június 8-ig tartott, és elsődleges célja a tőkemegfelelési mutató (CET 1 ráta) feljavítása volt 13,5 százalék körüli szintre.
A bankház 2009-ben lejtőre került, azóta sorra kapták a nagyobbnál nagyobb bírságokat.
A jelzálog-fedezetű értékpapírok kereskedelmétől a londoni bankközi kamatláb manipulációjáig számos kínos ügyük volt a svájciaknak. Húsz peres eljárást folytattak le, az utolsó nemrég zárult le egy kisebb bírság kirovásával és megfizetésével. Tidjane Thiam személyében 2015-ben új vezérigazgató érkezett, s a nevéhez köthető pozitív irányú fordulat jelei már látszanak is, ebben volt az egyik mérföldkő a tőkeemelés, a tőkehelyzet javítása, ami szilárd alapot adhat a bank növekedésének.
A Credit Suisse idén már a harmadik európai nagybank, amelyik tőkét emelt: a sort az olasz UniCredit kezdte februárban, részvényének árfolyama azóta 35 százalékkal emelkedett. Ezt követte a Deutsche Bank tőkeemelése áprilisban, melynek kurzusa eddig 15 százalékot erősödött, bár a közelmúltban még 22 százalékos pluszban volt. Mindkét bank példáján keresztül az látszik, hogy a befektetők pozitívan értékelték a tőkeemelést.
Ezek alapján a jelenlegi, 13,50 svájci frank alatti árfolyamot kedvező belépési szintnek tartom. Várakozásaim szerint 15-16 frank körüli szintre emelkedhet az árfolyam, azonban 12,50 frank alatti árfolyamnál a teljes pozíció zárását javaslom. A bank részvényeinek elsődleges piaca a svájci tőzsde, de papírjait a stuttgarti börzén is listázzák, ahol alacsonyabb likviditás mellett euróban kereskednek a cég részvényeivel.
A szerző az Equilor Zrt. üzletkötője
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.