BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alacsonyabb sávban mozog a forint

Nincs már növekedési potenciál négy feltörekvő piaci devizában, köztük a lengyel zlotyban.

Nincs már növekedési potenciál négy feltörekvő piaci devizában, köztük a lengyel zlotyban – közölte a Goldman Sachs. A lengyel fizetőeszköz mellett a mexikói peso, a brazil reál és az indiai rúpia hosszú távú várakozásait is visszavágták. „Az elemzőház még januárban ajánlotta vételre a zlotyt, részben arra való tekintettel, hogy hamarosan elindulhat Lengyelországban a devizahitelek rendezése” – mondta a Világgazdaságnak Kiss Mónika, az Equilor vezető elemzője. Nem is kellett csalódniuk azoknak, akik a zlotyra tettek, hiszen az idén csaknem 5 százalékkal nőtt az árfolyama az euróhoz képest, tegnap napközben egy euróért 4,201 zlotyt adtak a bankközi devizapiacon. „Az Európai Központi Bank (EKB) laza monetáris politikája miatt a piaci szereplőktől nagy mennyiségű pénz áramlik a régióba. Ebben az optimista hangulatban erősödnek a helyi devizák. A folyamat a forintot is jobban érintené, ha a Magyar Nemzeti Bank engedné” – mondta a vezető elemző.

A Goldman Sachs közleményében nem szerepelt a stabil sávban mozgó forint, idén 305 és 314 között járt az euróval szembeni kurzus. Az elmúlt két hónapban a szűkebb sáv valamivel lejjebb, 305–310 közé került. „Az euróval szemben nem várható további erősödés, így nem valószínű, hogy az árfolyam a 300 és 305 közötti sávba kerül. A 300-as szintnél egyébként is jegybanki beavatkozásra lehetne számítani. A dollárral szembeni forintárfolyam viszont a jelenlegi 265-ről egészen 250-ig is erősödhet, bár ahhoz már 1,2-es euró-dollár kurzusra lenne szükség. Az EKB persze közben meg akarja akadályozni az euró további erősödését” – hívta fel a figyelmet a Világgazdaságnak nyilatkozva Varga Zoltán, az Equilor elemzője.

A régiós devizák közül a cseh korona kilóg a sorból, leginkább az április eleji sávelengedés miatt, illetve azért, mert pénzpiaci szempontból Csehországot inkább a fejlett piacokhoz sorolják. Korábban a Cseh Nemzeti Bank folyamatosan interveniált, és nem engedte 27 korona alá az euró árfolyamát. Az elengedés óta 3,5 százalékkal a 26 koronás érték közelébe erősödött a cseh deviza. Szakértők szerint a régióban elsőként, akár már kora ősszel Csehország emelheti meg az alapkamatot.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.