Az Országgyűlés módosította a szabályozott ingatlanbefektetési társaságokra (SZIT) vonatkozó törvényt, amivel számos ingatlanpiaci részvénytársaság számára vonzóvá teszi ezt a működési formát.
Legnagyobb előnye, hogy kedvező adózási kondíciókkal biztosítja a részvényeseknek az ingatlanbefektetéseik hozamából való részesedést. Alapfeltétel, hogy a SZIT-nek minden évben a nettó eredmény 90-100 százalékát ki kell fizetnie osztalékként a tulajdonosoknak. Ezen túl még több kritériumnak is meg kell felelnie a SZIT-es társaságnak, de cserébe nem kell se iparűzési adót, se nyereségadót fizetnie.
A SZIT-ről szóló törvényt 2011-ben hirdették ki, ám azóta egyetlen ilyen társaságot sem alapítottak. A múlt hónapban megszavazott törvénymódosítások több ponton is lazítanak a korábbi feltételeken, kedvezőbbé téve a SZIT-ek alapítását és működtetését. Az egyik legfontosabb változás, hogy a korábbi, 10 milliárd forintos induló tőke helyett már 5 milliárd is elég az alapításhoz. Egy másik szigorú kikötés szerint a SZIT-nek 25 százalékos közkézhányadot kell biztosítania, ezen belül korábban egy részvényes tulajdoni hányada sem haladhatta meg a jegyzett tőke 5 százalékát. A módosítás szerint azonban 5 százalék feletti tulajdonjog esetén is fenntartható lesz a SZIT-státusz, amennyiben egyik tulajdonos szavazati joga sem haladja meg az 5 százalékot.
A Graphisoft Park már jelezte, hogy élni kíván a lehetőséggel, részvényesei a július 14-re összehívott közgyűlésen dönthetnek a SZIT-re történő átalakulásukról. A részvény árfolyama júniusban 14,2 százalékot emelkedett, amit az alacsony kamatkörnyezet, illetve az ingatlanpiac kedvező folyamatai mellett a SZIT-té válástól remélt előnyök is hajtottak.
Amennyiben a Graphisoft Parknak sikerül megfelelnie a SZIT követelményeinek, az a befektetők számára magasabb osztalékot, likvidebb részvényt és javuló jövedelmezőséget jelentene.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.