Egy hét alatt három százalékkal 1,1350-ig gyengült a svájci frank az euróhoz képest, ez azt jelenti, hogy a 2015. január 15-i sávelengedés óta most ért a legkevesebbet a svájci valuta az euróhoz képest. Múlt kedden az akkori 1,1016-es szintről indult el egy látványos gyengülés, amit a piacon Thomas Jordannak a Svájci Nemzeti Bank (SNB) elnökének egyik nyilatkozatával indokolnak. Jordan egy interjúban azt mondta: a frank túlértékelt.
„Más számottevő új hír nem volt a piacon, így elképzelhető, hogy a szóbeli intervenció járt ekkora hatással. Az sem kizárt azonban, hogy az SNB euróvásárlással is segítette a frank gyengülését, hiszen az ország a svájci cégek versenyképességének növeléséért érdekelt ebben a folyamatban. A frankgyengülés akár a korábban tartott 1,2-es szintig is elmehet” – emelte ki Varga Zoltán, az Equilor elemzője. Szerinte azon a szinten viszont már euróeladóként lépne piacra az SNB, a jegybank az 1,1-es szint alatt vásárolt európai fizetőeszközeit adná el.
Szalma Csaba, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója szerint az Európai Központi Bank (EKB) tervei a monetáris politika szigorításával kapcsolatban, a kamatemelés lehetősége és a kötvényvásárlás havi ütemének csökkentése miatt esik vissza a svájci frank vonzereje.
A svájci fizetőeszköz menedékdeviza-szerepe mérséklődik azzal, hogy az Európai Unióban nagyobb hozamra lehet szert tenni. Az euróval és a dollárral szembeni kamatkülönbség növekedése miatt a német, amerikai és japán befektetők elkezdték kivonni az eszközeiket Svájcból. A múlt heti hirtelen árfolyammozgás után lassabb ütemű gyengülésre számítok, meglepne, ha hirtelen 1,2-ig menne a kurzus. Svájc amúgy megtanult együtt élni az erős frankkal. A GDP-arányos folyó fizetési mérleg többlete, amely tartósan a 8–12 százalékos sávban mozog, nem indokolja ezt a gyengülést
– fűzte hozzá Szalma Csaba. Az OTP Supra Alapot annak 2008-as indulása óta kezelő befektetési igazgató elmondta, hogy a hazai befektetési alapokban nem nagy a frank kitettsége. A 2015-ös sávelengedéskor legnagyobbat zuhanó Supra Alapban például most már egyáltalán nincs frank.
Az SNB már korábban közölte, hogy csak az EKB konkrét lépései után egy-két évvel akar elmozdulni az ultralaza monetáris politikai álláspontról. Varga Zoltán szerint ezt az is megerősíti, hogy az eurózónának kedvezőbbek a növekedési kilátásai, mint Svájcnak. „Emiatt a frank a következő időszakban gyengülésre van ítélve, majd a GDP-növekedés beindulása után erősödhet újra a svájci deviza” – tette hozzá az elemző. A svájci gazdaság egyébként mostanra lábalt ki az árfolyam-elengedés utáni sokkból. Az azelőtti 1,75-2 százalékos GDP-növekedés 2016-ra 0,3 százalékra mérséklődött, ám az idei első negyedévben már 1,1 százalékot mértek.
Egy svájci frankért péntek délután 267,85 forintot kértek a bankközi devizapiacon. A forint idén a kedvező fundamentumok és az elmúlt időszak jó hazai adatai miatt 1,4 százalékkal erősödött az euróval szemben, a svájci frankkal összevetve pedig 7,4 százalékkal. Ez magasabb, mint az euró-frank viszonylatban bekövetkezett 6 százalékos euróerősödés. A frank-forint kurzus a sávelengedés másnapján 319,69-on járt a legmagasabb szinten, de ez a lakossági devizahiteleket nem érintette, mert azokat a 2014. november 7-i 256,5-es árfolyamon forintosították 2015. február 1-jei hatállyal. „A mostani árfolyammozgásnak a lakosságra már nincs lényegi hatása, a vállalati szektorban is alacsony a svájcifrank-alapú hitelek állománya, de nekik a mostani gyengülés kedvező” – fűzte hozzá Varga Zoltán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.