A Magyar Nemzeti Bank Pénzügyi Stabilitási Tanácsa (PST) a hét elején a CIB Bank esetében 2 százalékos, a Raiffeisen Bank esetében 1,5 százalékos rendszerkockázati tőkepuffer képzését írta elő. A jegybank lapunknak adott válasza szerint a problémás projekthitelek tartósan magas állományát kiemelt pénzügyi stabilitási kockázatként azonosították, ezért döntöttek 2015 októberében a rendszerkockázati tőkepuffer bevezetéséről. A szabályozás eredetileg 2017. január 1-jén lépett volna életbe, ám tavaly októberben a határidőt fél évvel meghosszabbították, így közel két év állt a bankok rendelkezésére, hogy megfeleljenek az előírásoknak. Az MNB szerint az alkalmazkodás megfelelő volt, hiszen a 2014-es III. negyedévi 821 milliárd forintos problémás állomány 2017 első negyedévére 241 milliárdra csökkent. A CIB és a Raiffeisen a jelentős portfóliótisztítás ellenére a szabályozói limit felett állt a vizsgált hitelek tekintetében, intézkedett az MNB.
A jegybank korábban segítséget ígért a bankoknak a nem teljesítő (ingatlan)projekthitelek kezelésében, ám az e célra létrehozott MARK Zrt. egyetlen követelést sem vett át a bankoktól, sőt magát a társaságot is eladta tavaly ősszel a jegybank a cseh APS Holding szlovák érdekeltségének.
Az MNB-nek a 2017. márciusi adatok alapján meghozott döntése nem lepte meg egyik bankot sem – mondták el a Világgazdaságnak az érintettek. A CIB csoport rendelkezésre álló tőkeszintje megnyugtatóan haladja meg a most bejelentett tőkepufferrel megnövelt, szabályozói tőkemegfelelési szintelvárást, és a nem teljesítő hitelállomány tervezett módon zajló folyamatos csökkenése még tovább fogja javítani a tőkemegfelelésüket – közölték az olasz Intesa tulajdonában lévő banknál. A CIB 2012 óta több mint 70 százalékkal, mintegy 464 milliárd forinttal csökkentette a nem teljesítő hitelállományát, amiben komoly szerepet játszott, hogy a bank volt az első a hazai bankok közül, amelyik portólióban tudta eladni erre specializálódott befektetőknek nem teljesítő hitelállományának egy részét (idén májusban hasonlóan sikeresen adtak túl egy nagy méretű nem teljesítő lakossági hitelcsomagon is). A bank tegnap is hirdetett visszavett ingatlanokat is a Recovery Zrt.-n keresztül.
A Raiffeisennél annyit közöltek, hogy a március vége óta eltelt időszakban már a szabályozói szint alá csökkent a nem teljesítő hitelek állománya, ennek ellenére természetszerűen ők is megképezték az előírt tőkepuffert. A szabályozás szerint ezt a banknak a következő vizsgálatig tartania kell. A tőkepuffereket évente vizsgálják felül, de a PST-nek joga van hamarabb dönteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.