Nagyon nem tetszik a piacnak az a titkos vészforgatókönyv, amelyet még Barack Obama elnöksége idején, 2011-ben készített el a pénzügyi tárca egy esetleges amerikai államcsőd esetére, s amelyet Donald Trumpék hamarosan kivehetnek a fiókból és leporolhatnak. A kiszivárgott tervet akkor aktiválnák, amikor az Egyesült Államok eléri az aktuális adósságküszöböt. Ez októberre, épp a költségvetés tárgyalására várható. Ekkortól újabb kötvények csak a lejárók kifizetésére bocsáthatók ki. Párhuzamos lépésként a szövetségi intézményrendszer működését takarékra állítják, jegelik a halasztható beruházásokat, és gondos háziasszony módjára osztják el az adóbevételekből befolyó pénzt.
Utóbbira volt példa 2011-ben, arra viszont nem, hogy a világ legnagyobb gazdasága fizetésképtelenné vált volna. A lecke fel van adva a demokratáknak, és főképp a kongresszus mindkét házában szerény többségben lévő republikánusoknak, hogy egyezzenek meg a plafon megemeléséről. Ezt biztonsági okokból még az augusztusi nyári szünet előtt meg kellene tenni, ám most aligha kerül rá sor. A demokraták egységesen nemmel fognak szavazni, a kormányzó párt viszont megosztott a kérdésben, képviselők és szenátorok egy kisebb csoportja a szoros fiskális gazdálkodást szem előtt tartva ellenzi a folyamatos eladósodást. Ha nincs meg a többség, akkor technikai államcsőd fenyeget.
Steven Mnuchin pénzügyminiszter azt elárulta, hogy vannak terveik erre az esetre is, és épp ez az, amitől a piac okkal tart. Kötvénykereskedők szerint a 2011-es terv felmelegítéséről van szó, akkor különféle, önkényes szempontok alapján sorba állították a követeléseket, hogy melyek élvezzenek előnyt, de a részleges törlesztés is szóba került, ennek a menetét a pénzügyminisztérium és a központi bank (Fed) közösen dolgozta ki. A kifizetések sorrendjében a társadalombiztosítás, a háborús veteránok ellátása mindent megelőz, a szövetségi alkalmazottak, a beszállítók viszont várhatnak a bérükre, illetve a kifizetésükre, vagy csak egy részét kaphatják meg.
A terv – amelynek egyébként többen a létezését is tagadják – különbséget tesz a kötvénytulajdonosok között aszerint is, hogy az adósságpapírnak ki a tulajdonosa. A Bloomberg azt írja, hogy az amerikai kötvényesek előnyt élveznek, aminek viszont Kínában és Japánban korántsem örülhetnek, lévén ők az amerikai kötvények legfőbb vásárlói. Április végén 1107 milliárddal a japánok vezettek, míg a kínaiaknak 1092 milliárd dollár értékű kötvényállományuk volt, utóbbi a teljes kibocsátott mennyiség 27,9 százaléka. A megkülönböztetésnek meglehetősen rossz optikája lenne a jövőre nézve, az ország hitelképessége szenvedne emiatt csorbát.
Hat évvel ezelőtt átmeneti intézkedésekkel húzták ki azt az időt, amíg a két párt egyezségre tudott jutni, de így sem tudták megúszni azt, hogy a Standard & Poor’s figyelmeztetésképpen megvonja a legjobb, AAA-s adósbesorolást az Egyesült Államoktól. Ilyen szégyenre még soha nem volt példa, s bár azóta visszaadta az elveszített fokozatot, a hitelminősítő nem fog tétovázni, ha megint lépnie kell. Az USA államadóssága a másodpercre kész online számláló szerint 19 963 milliárd dolláron áll, s Trumpék 2500 milliárdot szeretnének emelni rajta. A republikánusok egy csoportja 1500 milliárdot engedne a 2018-as, év közepén megrendezendő kongresszusi választásokig. Az adósságcsatát a pártok politikai síkra terelik, de megfigyelők szerint időben meg fognak egyezni, lévén ez az ország érdeke. Hogy milyen áron, az már más kérdés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.